Otomobil ve kamyonet fren sistemlerinin bilinen temel taşıt verilerine bağlı olarak tasarımı
Brake system design of automobiles and light-duty trucks according to the physical basic vehicle data
  1. Tez No: 84926
  2. Yazar: NAZLI BANU ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN YAVAŞLIOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Otomobil ve kamyonetler için, frenleme performansı yüksek bir hidrolik fren sistemi dizaynı gerçekleştirilmiştir. Dizayn yöntemi ve kabuller belirlenirken, frenleme ile ilgili yönetmelikler göz önünde bulundurulmuştur. Tasarımın, bu yönetmeliklerin gereklerini karşılamasına özen gösterilmiştir. Her kabul sistemin emniyetli olması da dikkate alınarak yapılmıştır. Dizayn yöntemi belirlendikten sonra, saptanan yöntemi uygulamaya geçirmek amacıyla iki örnek taşıt seçilmiştir. Her bir taşıtın fiziksel temel verileri kullanılarak, belirlenen dizayn yöntemi adım adım uygulanmıştır. Bu temel veriler; taşıtın ağırlığı, ağırlık merkezinin yeri, dingiller arası mesafe gibi her taşıtta farklılık gösteren verilerdir. Bu verilere bağlı olarak yapılan hesaplamalar, optimum özgül fren kuvvetlerine en fazla yaklaşım sağlanacak şekilde sürdürülmüş ve hesaplamalardan elde edilen sonuçların optimum duruma yaklaşım düzeyi grafiklerle gösterilmiştir. Geliştirilen dizayn yöntemi, kritik fren sistemi elemanlarının boyutlandırılmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A high braking performanced hydraulic brake system design for cars and light-duty trucks was achieved. During the determination of the design procedure and the presumptions, braking regulations were considered in order to have the design procedure which covers the requirements of these regulations. Each presumptionn had been presumed by considering safety of the system. After determining the design procedure, in order to fit the procedure in application, two model vehicles had been choosed. Pre-determined design procedure was applied step by step by using the physical basic data of each vehicle. These basic data such as vehicle's weight, location of the center of gravity and distance between axles, vary vehicle to vehicle. The calculations that had been made according to these basic data, were conducted to achieve the best approach to the relative optimum braking forces curve. The approach of the calculation results to the optimum curve, were showed on graphics. The design procedure that had been developed in this research, contains dimensioning of critical brake system elements.