Investigation of some interleukins, trace elements and oxidative stress levels in patients with colon cancer
Kolon kanserli hastalarda bazı interlökinler, iz elementler ve oksidatif stres düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 849268
  2. Yazar: SEERWAN HAMADAMEEN SULAIMAN SULAIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR, DOÇ. DR. MEHMET NACİ ALDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kolorektal kanser dünya çapında en yaygın ve tehlikeli kanser türlerinden biridir. Bu araştırmanın amacı, kolon kanserli hastalarda bazı interlökinler, iz elementler ve oksidatif stres düzeylerini belirlemektir. IL-6, IL-10 ve IL-35 gibi parametreler kolon kanseri hastalarında kontrol grubuna kıyasla önemli bir artış gösterdi. Vit E, SOD ve GST parametrelerinde kolon kanseri hastalarında artarken sağlıklı kontrol grubunda ise GPx anlamlı bir azalma gösterdi. VIT D, GSH, CAT ve GR parametreleri kolon kanseri hastaları ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Kolon kanseri hastalarında IMA, MDA ve PCO düzeyleri sağlıklı kontrol grubuna kıyasla önemli bir artış gösterdi. Kolon kanseri hastalarında Cu ve K'de anlamlı bir artış bulunurken Zn, Al, Na, Ca ve Mn'de ise kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir azalma gösterdi. Fe, Mg, Cr ve Pb sonuçları kolon kanseri hastaları ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç olarak, kolon kanseri hastalarda antioksidan aktiviteler, vitaminler, interlökinler ve eser elementler hastalığın etiyopatogenezinde önemli rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the most common and dangerous types of cancer worldwide. The aim of this research is to determine the levels of some interleukins, trace elements and oxidative stress in patients with colon cancer. Parameters such as IL-6, IL- 10, and IL-35 showed a significant increase in colon cancer patients compared to the control group. While Vit E, SOD, and GST parameters increased in colon cancer patients, GPx showed a significant decrease in the healthy control group. There was no significant difference in VIT D, GSH, CAT and GR parameters between colon cancer patients and the control group. IMA, MDA, and PCO levels showed a significant increase in colon cancer patients compared to the healthy control group. While there was a significant increase in Cu and K in colon cancer patients, there was a significant decrease in Zn, Al, Na, Ca, and Mn compared to the control group. There were no significant differences in Fe, Mg, Cr, and Pb results between colon cancer patients and the control group. As a result, antioxidant activities, vitamins, interleukins, and trace elements may play an important role in the etiopathogenesis of the disease in colon cancer patients.