Effect of ultraviolet and near-infrared nanosecond laser ablation of crystalline silicon for solar cell applications
Güneş pili uygulamalarında kristal silisyumun ultraviyole ve yakın kızılötesi nanosaniye lazer ablasyonunun etkisi
  1. Tez No: 849282
  2. Yazar: ÖZÜN CANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, PROF. DR. ALİ ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Silisyum tabanlı güneş hücreleri, geniş çapta bulunan silisyumun ve köklü teknolojisinin etkisiyle fotovoltaik (PV) endüstrisini büyük ölçüde yönlendirmektedir. PV endüstrisinin başlıca odak noktası, güneş hücrelerinin dönüşüm verimliliğini artırmak ve üretim maliyetlerini azaltmak olup, bu, yenilenebilir enerji pazar payını geliştirmek açısından kritik bir faktördür. Optik kayıplar, güneş hücrelerinin verimliliği için hayati önemde bir faktördür ve yansıma kayıplarını azaltmak için yüzey yapılandırma yöntemleri başlıca optik kayıp azaltma uygulamalarıdır. Monokristal silisyum pullar, anizotropik alkalin aşındırıcılar kullanılarak yüzey yapılandırması yapılabilir ve yüzeyde piramidal bir dokuya oluşturur. Diğer yandan, çok kristalli silisyum plakalar, bu iyi çalışılmış anizotropik aşındırıcılarla yeterince etkili bir şekilde aşındırılamaz. Bu nedenle, çok kristalli silisyum plakanın granül kristal yönlenmesinden etkilenmeden, lazer dokuma, çok kristalli yüzey yapılandırması için bir alternatiftir. Lazer dokuma yöntemi, plakanın yüzeyinin ablasyonu yoluyla yüksek güçlü bir darbeli lazer kullanır. Bu tez çalışması kapsamında öncelikle lazer dokuma mekanizması, iki farklı nanosaniyelik darbeliviii lazer ile -ultraviyole ve kızılötesi dalga boylu lazerler- dalga boyunun ve ablasyonun etkisini görmek için çalışıldı. Ardından, uygun bir son dokuma temizleme yöntemi, kimyasal aşındırıcılarla yapıldı ve optimize edildi. Bu adımların etkinliğini görmek için taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleme ve yansıma ölçümleri yapıldı. Son olarak, bu optimize edilmiş lazer dokuma ve son dokuma temizleme sonuçları, yöntemin etkinliğini görmek için çok kristalli güneş hücrelerine uygulandı. Optimize edilmiş sonuçlarla, 3 x 3 cm2 güneş hücresi alanında %16,2 dönüşüm verimliliği ve 650 mV açık devre akım değerleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
The silicon-based solar cells overwhelmingly lead the photovoltaic (PV) industry due to the widespread availability of silicon and its well-established technology. The primary focus of the PV industry is to boost the efficiency of solar cells and reduce production costs, a critical factor in advancing the market share of renewable energy. The optical losses are an important factor for the efficiency of solar cells and surface texturing methods for reducing reflection losses are vital applications. The monocrystalline silicon wafers can be textured by anisotropic alkaline etchants and result in a pyramidal texture on the surface. Whereas, multi-crystalline silicon wafers can not be etched with these well-studied anisotropic etchants efficiently enough. Thus, laser texturing is an alternative for multi-crystalline surface texturing isotropically without being influenced by the grain orientation of the multicrystalline silicon wafer. The laser texturing method employs a high-power pulsed laser by means of ablation of the surface of the wafer. In the scope of this thesis, first, the laser texturing mechanism is studied with two different nanosecond pulsed lasers - ultraviolet and infrared wavelength lasers - to see the effect of the laser wavelength. Then, a proper post-texture cleaning method is utilized and optimizedvi with chemical etchants. In order to see the effectiveness of these steps SEM imaging and reflectance measurements are done. Finally, these optimized laser texturing and post-texture cleaning results are applied to multi-crystalline solar cells to see the effectiveness of the method. With optimized results, 16.2% conversion efficiency and 650 mV open circuit current values are obtained in a 3 x 3 cm2 solar cell area