Öğrenme galerisi öğretim tekniğinin evsel atık ve geri dönüşüm konusunun öğretiminde ortaokul öğrencilerinin inovasyon, girişimcilik ve bilimsel yaratıcılık düzeylerine etkisi
The effect of the gallery walk teaching technique on the innovation, entrepreneurship and scientific creativity levels of secondary school students in teaching the subject of household waste and recycling
  1. Tez No: 849284
  2. Yazar: BETÜL KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ GÜVEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı 7. sınıf Evsel Atık ve Geri Dönüşüm konusunun öğretiminde yenilikçi etkinliklerle desteklenmiş öğrenme galerisi öğretim tekniğinin öğrencilerin inovasyon, fen tabanlı girişimcilik ve bilimsel yaratıcılık düzeylerine olan etkisini araştırmaktır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Şırnak İli, İdil İlçesi'nde bulunan bir ortaokulun 7.sınıfında öğrenim gören toplam 40 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmanın modeli nicel araştırma yöntemlerinden eşitlenmemiş kontrol gruplu ön test-son test deseni olarak belirlenmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak veri toplama süreci, 7. Sınıf Fen Bilimleri dersi Evsel Atık ve Geri Dönüşüm konusunun işlendiği dersler kapsamında gerçekleştirilmiştir. Uygulamaya başlamadan önce hem deney hem kontrol grubuna İnovasyon Becerisi Ölçeği, Fen Tabanlı Girişimcilik Ölçeği ve Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği ön test olarak uygulanmıştır. Daha sonra uygulama sürecine geçilmiştir. Deney grubunda Evsel Atık ve Geri Dönüşüm konusunun öğretiminde yenilikçi etkinliklerle desteklenmiş öğrenme galerisi öğretim tekniği, kontrol grubunda ise öğretim programında yer alan öğretim teknikleri ile uygulama süreci yürütülmüştür. Uygulama süreci her iki grupta da 4 hafta süresince devam ettirilmiştir. Uygulama bitiminde yine aynı ölçekler her iki gruba da son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 istatistik analiz paket programından yararlanılmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan ölçeklerden elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro Wilk testi ile araştırılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde ise Mann-Whitney-U testinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde anlamlılık düzeyi .05 olarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar deney ve kontrol grubu öğrencilerinin İnovasyon Beceri Ölçeği ve Fen Tabanlı Girişimcilik Ölçeği ön test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığını göstermiştir. Fakat her iki ölçek için de son test puanları deney grubu lehine anlamlı şekilde farklılık göstermiştir. Çalışmadan elde edilen diğer bir sonuç ise deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin Bilimsel Yaratıcılık ölçeğinin 7 maddesi için de grupların ön test puan ortalamalarının farklılaşmadığı şeklindedir. Grupların son test puan ortalamaları incelendiğinde ise gruplar arasında 1., 2., 3., 5. ve 7. maddeler arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu, bununla birlikte 4 ve 6. maddelerde ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of the gallery walk teaching technique, supported by innovative activities, on students' levels of innovation, science-based entrepreneurship and scientific creativity in teaching the 7th grade Household Waste and Recycling subject. The study group of this research consisted of a total of 40 students studying in the 7th grade of a secondary school in İdil District of Şırnak Province in the 2021-2022 academic year. The model of the study was determined as a pretest-posttest design with an unequal control group, one of the quantitative research methods. In accordance with the purpose of the study, the data collection process was carried out within the scope of the 7th grade Science course, where the subject of Household Waste and Recycling was covered. Before starting the application, the Innovation Skills Scale, Science-Based Entrepreneurship Scale and Scientific Creativity Scale were applied as a pre-test to both the experimental and control groups. Then the implementation process started. In the experimental group, the gallery walk teaching technique, supported by innovative activities, was used to teach the subject of Household Waste and Recycling, and in the control group, the application process was carried out with the teaching techniques included in the curriculum. The application process continued for 4 weeks in both groups. At the end of the application, the same scales were applied to both groups as a posttest. SPSS 25.0 statistical analysis package program was used to analyze the data. The Shapiro Wilk test was used to investigate whether the data obtained from the scales used as data collection tools showed normal distribution. Independent groups t-test was used to analyze normally distributed data, and Mann-Whitney-U test was used to analyze non-normally distributed data. In the analysis of the data, the significance level was taken as .05. The results obtained from the research showed that there was no significant difference between the Innovation Skills Scale and Science-Based Entrepreneurship Scale pre-test score averages of the experimental and control group students. However, posttest scores for both scales showed a significant difference in favor of the experimental group. Another result obtained from the study is that the pre-test mean scores of the students in the experimental and control groups did not differ for the 7 items of the Scientific Creativity scale. When the post-test mean scores of the groups were examined, it was seen that there was a statistically significant difference in favor of the experimental group in the 1st, 2nd, 3rd, 5th and 7th items between the groups, while there was no statistically significant difference between the groups in the 4th and 6th items.