Bulanık lineer programlama
Fuzzy linear programming
  1. Tez No: 84931
  2. Yazar: MURAT HÜSEYİN ATİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada bulanık küme teorisi uygulamaları ile bulanık lineer programlama ele alınmıştır. öncelikle, bazı temel kavramlar ve terimler tanımlanmıştır. Bunlardan hareketle, bulanık kaynaklar ile lineer programlama problemi, bulamk kaynaklar ve amaç ile lineer programlama problemi, amaç fonksiyonu bulanık parametreli lineer programlama problemi, tüm katsayıları bulamk lineer programlama yaklaşımları ve çözülmüş gerçek dünya problemleri verilmiştir. Bu gerçek dünya karar problemlerinde giriş verieri veya paremetrelerin eksik veya bulunamaz bilgiler olması nedeniyle sık sık bulanık/kesin olmayandır. Elde edilen sonuç bulanık lineer programlama verimliliği artıracağıdır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This article is a report on the applications of fuzzy set theory toward fuzzy linear programming. At first in this study the some of the base notions and terms are defined. In this respect linear programming problem with fuzzy resources, linear programming problem with fuzzy resources and objective, linear programming problem with fuzzy parameters in the objective function, and linear programming with all fuzzy coefficient approaches and the solved real world problems are given. In these real world problems, the input data or parameters are often fuzzy/imprecise because of incomplete or non-obtainable information. It is the authors belief that using fuzzy linear programming increases productivity.