Ekmek yapımında kullanılan Triticum spelt unu ve ahlat armut ununun somun ekmeğin karakteristik özelliklerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of Triticum spelt flour and pear flour used in bread making on the characteristics of loaf bread
  1. Tez No: 849349
  2. Yazar: AYŞE YÜRÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH BADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, ekmek üretimleri için yer değiştirme prensibi ile antik buğdaylardan Triticum spelt (spelt) unu 5 farklı oranda (%0, %25, %50, %75 ve %100) ve ahlat armut unu 3 farklı oranda (%0, %5,0 ve %10,0) kullanılarak, 15 farklı ekmek formülasyonu oluşturulmuştur. Karışımların termo-reolojik özellik analizleri miksolab cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Üretilen ekmeklerde fiziksel (renk, pişme kaybı, hacim), kimyasal (nem, kül, yağ, protein, toplam karbonhidrat, toplam fenolik madde, DPPH antioksidan kapasite ve Troloks eşdeğeri antioksidan kapasite (TEAC), tekstürel (sertlik, elastikiyet, iç yapışkanlık, çiğnenebilirlik ve esneklik) ve duyusal analizler (renk, tat, koku-aroma, hacim, ekmek iç gözenek homojenliği, sertlik ve genel beğeni) gerçekleştirilmiştir. Ekmek kabuk rengi ve ekmek iç renginde L* değeri spelt ve armut ilavesi oranlarının artması ile azalırken, a* değeri ise artmıştır. Ekmek kabuk rengi ve ekmek iç renginin b* değerleri ise spelt unu ilavesi ile artmış, armut unu oranı artıkça azalmıştır. Ekmek pişme kaybı %11,09-13,82 arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the feasibility of substituting Triticum spelt flour (0%, 25%, 50%, 75%, and 100%) and ahlat pear flour (0%, 5%, and 10%) to enhance the bread's flavor in production. The thermo-rheological properties of fifteen distinct bread formulations were assessed through the use of Mixolab. The bread's physical, chemical, textural, and sensory properties were also evaluated. The research revealed that the L* value in the bread crust and crumb color decreased as the proportion of spelt and ahlat pear flour increased, while the a* value increased. The addition of spelt flour increased the b* values of the crust and crumb color of the bread, whereas the proportion of ahlat pear flour had the opposite effect. The baking loss of the bread samples varied from 11.09% to 13.82%.