Güven Adıgüzel şiirleri üzerine bir inceleme
An examination on Güven Adıgüzel's poems
- Tez No: 849482
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Güven Adıgüzel'in lise yıllarında başlayan şairlik serüveni çeşitli dergilerde yayınladığı şiirlerle devam ederken şiirlerini kitaplaştırması ise 2000'li yıllara dayanır. Beş şiir ve dokuz deneme kitabı olan Adıgüzel'in senaryoları da bulunur. Bu çalışma, Giriş; Güven Adıgüzel'in hayatı, şairliği ve eserleri hakkında; Güven Adıgüzel Şiirlerinin İncelenmesi olmak üzere üç bölümden oluşur. Çalışmanın Güven Adıgüzel Şiirlerinin İncelenmesi isimli üçüncü başlığı altında imge, dil ve üslup, temalar ve metinlerarasılık alt başlıklarına yer verilir. Modern yaşam eleştirisinin hâkim olduğu şiirlerinde; aşk, ayrılık, yalnızlık, ölüm, çocuk- çocukluk, anne, baba, inanç unsurları ve tarih unsurları olmak üzere on tema ön plana çıkmaktadır. Şiirlerinde epigraf, alıntı, gizli alıntı, gönderge ve pastiş gibi yöntemlerle birçok isme ve metne göndermede bulunan şairin; ilk şiirlerinde I. Yeni etkisi son şiirlerinde ise II. Yeni etkisi hissedilir.
Özet (Çeviri)
While Güven Adıgüzel's adventure as a poet, which started in his high school years, continued with the poems he published in various magazines, his book collection of poems dates back to the 2000s. Besides his scripts, Adıgüzel has five poetry books and nine essays. This study consists of three parts: Introduction; About Güven Adıgüzel's life, literary personality, and works; and Examination of Güven Adıgüzel's Poems. Under the third part of the study titled Examination of Güven Adıgüzel Poems, subtitles such as image, language and style, themes, and intertextuality are included. In his poems where criticism of modern life comes to the fore, ten themes such as love, separation, loneliness, death, child(hood), mother, father, elements of belief, and history come to the fore. The poet refers to many texts and names in his poems with methods such as epigraph, quotation, hidden quotation, referent, and pastiche, First New Movement influence in his first poems and Second New Movement influence in his last poems are felt.