Exploring the potential of drug repurposing against abnormally regulated cell-matrix interactions in the treatment of pancreatic cancer
Pankreas kanseri tedavisinde anormal şekilde düzenlenen hücre-matris etkileşimlerine karşı ilacın yeniden kullanım potansiyelinin araştırılması
  1. Tez No: 933039
  2. Yazar: SHAHED ALSAWAF
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. TUĞBA BAL, Assist. Prof. ZİHNİ ONUR ÇALIŞKANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Moleküler Tıp, Biology, Bioengineering, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezin amacı, pankreas kanserinin ilerlemesini büyük ölçüde etkileyen, hücreler ile hücre dışı matris arasındaki anormal etkileşimleri tedavi etmek için ilaç yeniden konumlandırmanın keşfedilmemiş terapötik potansiyelini araştırmaya odaklanmaktadır. Agresif yapısı ve mevcut tedavi seçeneklerinin yetersizliği nedeniyle pankreas kanseri, tıbbi araştırmalar açısından ciddi bir zorluk teşkil etmektedir. Tümör invazyonu, metastaz ve ilerlemesinin temel bir parçası; hücre-matris etkileşimlerindeki anormalliklerdir. Halihazırda mevcut olan ve iyi belgelenmiş güvenlik profillerine sahip ilaçların bu etkileşimleri düzenleme yeteneğini sistematik olarak değerlendirerek, bu araştırma pankreas kanserine karşı hassas ve güçlü terapötik yaklaşımlar geliştirme konusunda farklı bir bakış açısı sunacaktır. İlaç yeniden konumlandırmanın çok yönlülüğünü göz önünde bulundurarak, bu tez; pankreas kanseri için terapötik seçeneklerin yelpazesini genişletmeye yardımcı olacak bir temel oluşturmayı ve hasta sonuçlarını iyileştirmeye yönelik pratik ve uygun maliyetli yöntemlerin geliştirilmesine önemli katkılar sağlamayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, araştırmamız, yenilikçi ilaç yeniden konumlandırma yaklaşımlarını teşvik ederek bilim ve klinik uygulamalar arasındaki bilgi boşluğunu kapatmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is focused on the investigation of the uncharted therapeutic possibility of drug repurposing to treat the abnormal interactions between cells and the extracellular matrix that are highly associated with the enhancement of pancreatic cancer. Due to its aggressive nature and the shortage of available treatment options, pancreatic cancer presents a serious challenge to medical research. An essential part of tumor invasion, metastasis, and progression is abnormalities in cell-matrix interactions. By methodically assessing the ability of already available medications with well-established safety profiles to modulate these interactions, this research will give a different point of view regarding new possibilities for the creation of precise and powerful therapeutic approaches against pancreatic cancer. By putting the versatility of drug repurposing into consideration, this thesis will set the foundation to help enlarge the range of therapeutic options for pancreatic cancer and offer important insights into the development of practical and affordable methods for enhancing patient outcomes. In the end, our research aims to close the knowledge gap between science and clinical practice by promoting novel medication repurposing.