Okuma çemberi uygulamasının ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin konuşma kaygısına etkisi
The effect of literature circle application on the speaking anxiety of fourth grade primary education students
  1. Tez No: 849509
  2. Yazar: GİZEM EZGİ KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAĞAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada okuma çemberi uygulamasının, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin konuşma kaygısına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desende çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında, Düzce il merkezinde bulunan, iki farklı devlet okulundan dördüncü sınıfa giden öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma, deney grubunda 8 öğrenci ve kontrol grubunda 6 öğrenci olmak üzere, toplam 14 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma ön test ve son test uygulamaları ile 12 hafta sürmüştür. Seçilen deney ve kontrol gruplarının denkliği gerekli testlerle incelenmiş ve grupların birbirine denk olduğu bulunmuştur. Yapılan 10 haftalık okuma çemberi uygulaması oturumları sonunda deney ve kontrol gruplarına son test uygulamaları yapılmıştır. Araştırmanın verileri Konuşma Kaygısı Ölçeği ile toplanmıştır. Deney grubunun ön test son test puan karşılaştırmalarında ve kontrol grubunun ön test son test puan karşılaştırmalarında Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. 12 hafta süren okuma çemberi uygulamalarının sonucunda deney grubu öğrencilerinin ön test son test puanları arasında anlamlı bir farklılık oluştuğu gözlenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerinin ön test son test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen bulgulara göre okuma çemberi uygulamasının ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin konuşma kaygıları üzerinde olumlu etkilerinin olduğu gözlenmiştir. Yapılan araştırmanın sonucunda okuma çemberi uygulamasının konuşma kaygısını azalttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the impact of implementing literature circles on the speaking anxiety experienced by fourth-grade primary school students. Executed in a quasi-experimental framework, the study employed a pre-test and post-test control group design. The sample comprised fourth-grade students from two distinct public schools located in the urban area of Düzce during the 2021-2022 academic year. The research engaged a total of 14 participants, segmented into an experimental group of eight students and a control group of six students. The investigation spanned a period of 12 weeks, incorporating both pre-test and post-test evaluations. Prior to the intervention, the comparability of the experimental and control groups was rigorously assessed using appropriate statistical tests, confirming their equivalence. Following a 10-week period of literature circle sessions, both groups underwent post-test assessments. The Wilcoxon Signed Rank Test was applied to analyze the pre-test and post-test scores within the experimental group, as well as between the experimental and control groups. The findings revealed a statistically significant improvement in the post-test scores of the experimental group when compared to their pre-test scores, indicating a reduction in speaking anxiety. Conversely, the control group did not exhibit a significant difference between their pre-test and post-test scores. These outcomes suggest that the literature circle intervention positively influenced the speaking anxiety of the fourth-grade participants. Consequently, the research supports the efficacy of literature circle applications in mitigating speaking anxiety among primary school students.