The effect of literature circles on English language learners' writing strategies
Edebiyat çemberinin İngilizce öğrenenlerin yazma stratejileri üzerindeki etkisi
- Tez No: 1020121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN KAÇMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Edebiyat Çemberinin (EÇ) İngilizce öğrenenlerin yazma stratejileri ve yazmaya yönelik tutumları üzerindeki etkisini araştırmıştır. EÇ, dil öğreniminin dört becerisini (dinleme, konuşma, okuma ve yazma) bütünleştirerek işbirlikçi çalışmayı teşvik eden ve eleştirel düşünmeyi geliştiren pedagojik bir yaklaşım olarak kabul edilmektedir. Bu araştırma için bir devlet üniversitesinde okuyan 30 İngilizce hazırlık sınıfı öğrencisinin katılımıyla yarı deneysel bir araştırma tasarımı uygulanmıştır. Öğrenciler, aynı sayıda öğrenciden oluşan deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubundaki öğrenciler EÇ yaklaşımını uygularken, kontrol grubundaki öğrenciler sekiz haftalık bir uygulama döneminde geleneksel yöntemi (GY) izlemiştir. Nicel veriler, uygulamadan önce ve sonra uygulanan bir yazma stratejisi ölçeği ile nitel veriler ise süreç sonunda uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları aracılığıyla toplanmıştır. Nicel sonuçlara ilişkin veriler Jamovi 2.7.17 adlı uygulama ile nitel sonuçlara ilişkin veriler ise QualCoder 3.5. adlı uygulama ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, uygulamanın etkinliği konusunda çok boyutlu bir sonuç göstermektedir. Nitel sonuçlar, öğrencilerin hem Edebiyat Çemberi (EÇ) hem de geleneksel yöntem (GY) müdahalesine ilişkin olumlu algılara sahip olduğunu göstermektedir. Öğrenciler, hem EÇ'nin işbirlikçi doğasının hem de GY'nin iletişimsel doğasının, öğrenme yolculuğunu daha bütünsel, keyifli ve düşüncelerini organize etmede daha etkili hale getirdiğini belirtmişlerdir. Bununla birlikte, nicel sonuçlar bu iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemiştir. Bunun yerine, her iki gruptaki öğrencilerin yazma stratejilerinde bir iyileşme olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study investigated the effect of Literature Circles (LC) on English learners' writing strategies and their attitudes towards writing. LC have been recognized as a pedagogical approach that foster collaborative study and enhance critical thinking by integrating the four language learning skills: listening, speaking, reading, and writing. A quasi-experimental research design including 30 ELT preparatory class students at a state university was implemented for this research. The students were divided into two groups; experimental group and control group with the same number of students. The students in the experimental group engaged in LC approach while the students in the control group followed conventional method (CM) in an eight-week intervention period. The data was collected through a writing strategy scale that was applied before and after the intervention for quantitative results and semi-structured interviews for qualitative results. The data for quantitative results were analyzed through the application called Jamovi 2.7.17, while the data for qualitative results were analyzed via the application called QualCoder 3.5. The results of the study show a diverse outcome regarding the efficacy of the intervention. The qualitative results show that students have positive perceptions for the intervention of both LC and CM. They reported that collaborative nature of LC and communicative nature of both LC and CM made the learning journey more holistic, enjoyable and effective for organizing their thoughts. However, the quantitative results did not show any statistically significant difference between these two groups. Instead, they show an improvement in the students' writing strategies for both groups.