Ankilozan spondilit hastalarında arteriyel sertlik ile omurga eğriliği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between arterial stiffness and spinal angle in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 849607
  2. Yazar: SERKAN BEKTUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GULAY OZKECECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Ankilozan Spondilit (AS), spondiloartropatiler (SpA) grubu içinde yer alan etiyolojisi bilinmeyen kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Öncelikle sakroileit gözlenir ve hastalığın ilerleyen safalarında aksiyal iskeleti tutulumu olabilir. Hastalar muayenede, basitçe fonksiyonel açıdan el parmak zemin mesafesi(EPZM) ile takip edilebilirler. Daha önce yapılan çalışmalar AS'li hastaların artmış kardiyovasküler hastalık riske sahip olduğunu ileri sürmüştür. Ancak bu duruma neden olan mekanizmalar halen tartışmalıdır. Biz çalışmamızda, AS'li hastalarda arteriyel sertlik parametrelerini değerlendirdik. Ayrıca EPZM ve hastalığın süresi ile arteriyel sertlik parametreleri arasında ilişki olup olmadığını araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya hastanemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonpolikliniğine başvurarak AS tanısı alan ve geleneksel kardiyovasküler risk faktörü içermeyen 30 hasta (ortalama yaş: 35.5±12.1) ile benzer yaş ve cinste 30 sağlıklı birey (ortalama yaş: 34.9±12.9) dahil edildi. Tüm olguların nabız dalga hızı (NDH), güçlendirme indeksi (AIx), nabız basıncı gibi arteriyel sertlik parametreleri ve santral aortik basınç ölçümleri 'Arteriograph' (TensioMed, Budapeşte, Macaristan) cihazı ile elde edildi. Hasta grupta hastalar ayaktayken, EPZM ölçüldü. EPZM ve hastalık süresi ile arteriyel sertlik parametreleri arasındaki ilişki değerlendirildi. BULGULAR: Hasta ve kontrol grupları arasında NDH, aortic ve periferik AIx, nabız basıncı ve santral aortik kan basıncı açısından anlamlı fark saptanmadı. Sadece hasta grubunda el-parmak-zemin mesafesi ve hastalık süresi ile arteriyel sertlik parametreleri arasındaki ilişki saptanmadı. SONUÇ: Geleneksel kardiyovasküler risk faktörlerinin bulunmadığı AS'li hastalarda, normal sağlıklı bireylere göre aterosklerozun öngördürücüsü olarak bilinen arteriyel sertlik parametreleri değişmemektedir. Hastalığın sure ve şiddeti ile arteriyel serlik arasında ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: Ankylosing spondylitis (AS) is a chronic inflammatory disease with an unknown etiology, that takes part in the group of spondyloarthropathies (SpA). Sacroileitis is usually there first sign and axial skeleton involvement is observed in the course of the disease progression. The spinal deformity can be easily observed with h and-ground distance in out-patient clinics. Previous studies showed an increased cardiovascular risk. But the mechanism is still controversial. We investigated the parameters of arterial stiffness in patients with ankylosing spondylitis. We also investigated the correlation between the hand-ground distance and the arterial stiffness parameters. METHODS: 30 patients with ancylosing spondylitis (mean age: 35.5±12.1) without conventional cardiovascular risk factors that applied to Afyon Kocatepe University Hospital, Department of Physical therapy and rehabilitation and Department of cardiology compared with 30 healthy subjects (mean age: 34.9±12.9) with similar age and sex recruited for the study. The arterial stiffness parameters like PWV (pulse wave velocity), AIx (augmentation index), pulse pressure and central aortic pressure measurements are obtained via 'artheriograph' (TensioMed, Budapest, Hungary). Hand-ground distance is calculated in patient group while standing. The correlation between the arterial stiffness parameters and hand-ground distance is evaluated. RESULTS: There isn't any statistically difference between the patients and controls for PWV, AIx, pulse pressure and central aortic pressure. There is no statistically significant correlation between the hand-ground distance and arterial stiffness parameters or the duration of the disease and the arterial stiffness parameters. CONCLUSION: These results of this study showed, the arterial stiffness, which is predictive of early atherosclerosis, is not adversely affected in patients with ancylosing spondylitis without conventional risk factors, compared with healthy population. There is no correlation between the duration or the severity of the disease.