Kuantum mekaniksel yarı ampirik yöntemlerle aminopolienlerin geometrik ve elktronik yapılarının belirlenmesi
Determination of the geometric and electronic structures of aminopolyenes by quantum mechanical semiempirical methods
  1. Tez No: 84965
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Konjuge polienlerin ve türevlerinin normal ve uyarılmış hallerindeki elektronik yapılan son yıllarda çok büyük sayıda bilimsel çalışmaya konu olmuştur. Bu maddeler kuantum mekaniksel hesaplamaların gelişiminde önemli rol oynamışlar ve büyük biyolojik moleküller için model olarak kullanılmışlardır. Aminopolienler birçok sentezde reaktiviteleri çok yüksek olan ara ürünlerdir. Azotun konjuge sistemle etkileşimi sebebi ile bu bileşiklerin reaksiyonları büyük ölçüde elektronik yapılarına bağlıdır. Fakat enaminlerin, grubun en basit üyesi olan aminoetilenin bile hazırlanması çok güçtür. Bu bileşiklerin yapılarına ve enerjilerine ait literatürde yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle aminopolienlerle ilgili daha güvenilir bilgi elde edebilmek için teorik hesapların yapılmasına gereksinim vardır. Bu çalışmada geometrik ve elektronik yapılarını belirleyebilmek amacı ile 13 değişik aminopolien ve karşı gelen polienlerin yan ampirik AMI, ve ab initio 3-21G* yöntemleri ile moleküler orbital hesaplamaları yapılmıştır, moleküllerin geometrik yapılan optimize edilmiş ve optimum parametreler kullanılarak elektronik enerjileri hesaplanmıştır. İncelenen tüm bileşiklerin iyonizasyon potansiyelleri, dipol momentleri, oluşum ışılan, yük yoğunluklan sınır orbitallerinin enerjileri belirlenmiştir. Sonuç olarak, polienlerin ve aminopolienlerin dayanıklılıklarının, sınır orbitallerinin geometrik parametrelerinin ve yük yoğunluklarının zincir uzunluğu ile düzgün bir şekilde değiştiği saptanmıştır. Aynca incelenen tüm aminopolienlerin hem azot atomlarında ve hem de P karbonlarında nükleofilik karekterde olduğu sonucuna varılmıştır. vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The electronic structure of conjugated polyenes and their substituted derivatives in their ground ant excited states has been a subject of intense scientific research in the last decades. They have played an important role in the development of quantum mechanical calculations and used as models for large biological molecules. Aminopolyenes are highly reactive intermediates in a number of synthetic processes. The reactions of these compounds are strongly dependent on their electronic structure because of the conjugative interaction to the nitrogen. However, aminopolyenes even the simplest member of the group, aminoethylene, are difficult to prepare. There is not enough structural or energetic information on these compounds in literature. Therefore, theoretical calculations for aminopolyenes are needed in order to obtain more reliable information. In this study; molecular orbital calculations have been carried out for 13 different aminopolyenes and the corresponding polyenes by using semiempirical and ab-initio 3-21G* methods, with the intent to determine their geometric and electronic structures. The geometric structures of the molecules have been optimized and the electronic energies have been calculated by using these optimum parameters. For all the compounds studied, ionization potentials, dipole moments, heats of formation, charge densities and the energies of the frontier obitals have been obtained. It has been concluded that the stabilities, the frontier orbitals, the geometrical parameters and the charge densities of polyenes and aminopolyenes vary smoothly with the chain length. Furthermore, it has been found out that all the aminopolyenes studied have nucleophilic character at both nitrogen ant the 0-carbon atoms. IX