Nar, havuç ve kapya biber suyu kullanımının hazır et köftesinin bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the use of fruit and vegetable juices in ready-to-consume meat balls on the sensory and microbiological properties of cold stored meatballs
  1. Tez No: 849763
  2. Yazar: ZÜLKÜF EMRE PAPATYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada köfte üretiminde, su ikamesi olarak nar, havuç ve Kapya biber suları kullanılmış ve köftenin bazı kalite özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, dana kıyma eti (500g, %20 yağ), taze sıkılmış nar, havuç veya Kapya biber suyu (100mL), ticari köfte harcı (41g) ve 1 adet yumurta ilavesi ile oluşan köfte hamuru, şekil verildikten sonra 240 °C'de 30 dak süre ile pişirilmiş ve steril poşetlere alınarak 4 °C'de 28 gün süre ile depolanmıştır. Depolama periyodu boyunca köfte örneklerinin bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pomegranate, carrot and capia pepper juices were used as water substitutes in meatball production and their effects on some quality characteristics of meatballs were investigated. For this purpose, the meatball dough formed by adding ground beef (500g, 20% fat), freshly squeezed pomegranate, carrot or capia pepper juice (100mL), commercial meatball mixture (41g) and 1 egg, was shaped and heated at 240 °C. It was cooked for 30 minutes and placed in sterile bags and stored at 4 °C for 28 days. Some physical, chemical, microbiological and sensory analyzes of meatball samples were performed during the storage period.