Static logo projection lamp optical design for automotive lighting applications
Otomotiv aydınlatma uygulamaları için statik logo projeksiyon lambasının optik tasarımı
  1. Tez No: 849762
  2. Yazar: MUSTAFA CÜNEYT MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Projeksiyon lambaları, otomotiv sektöründe son yıllarda kullanılmaya başlanan, araçların çevresini logo görüntüsüyle aydınlatarak güvenli bir şekilde araca binme ve inme imkanı sağlayan, dönüş ve geri sinyal ışıklarını yere yansıtarak kaza oranlarının en aza indirilmesini amaçlayan bir aydınlatma teknolojisidir. Modern aydınlatma sistemlerinin tasarım yaklaşımlarından biri olan Köhler aydınlatma konsepti dikkate alınarak gerçekleştirilen bu çalışmada aydınlatma kaynağı olarak ışık yayan diyot (LED) kullanılmıştır. Otomotiv aydınlatma sektöründe, ışığı büken yüzeylerin kolayca üretilmesi ve düşük maliyetle seri üretime olanak sağlanması için polimer malzemeler ve enjeksiyon kalıpları kullanılmaktadır. Sistemin tasarımında, lenslerde kullanılacak polimer malzemelerin (Polikarbonat (PC) ve Polimetil metakrilat (PMMA) optik özellikleri ve enjeksiyon kalıplama teknolojisinin sınırlamaları, optik tasarım ve analiz programı olan Optic Studio Zemax'te girdi olarak kullanılmıştır. Konumu dış dikiz aynası muhafazasının içi olarak belirlenen bu logo lambası, aynanın içindeki diğer bileşenlerden dolayı boyutsal kısıtlamalara sahiptir. Bu nedenle optik tasarımda kullanılacak lenslerin sayısı ve boyutu yeterli optik performans çıktısı sağlarken mümkün olduğu kadar küçük olacak şekilde tasarlanmaktadır. Böylece tasarım gerekliliklerine uygun, üç lensli kompakt yapıya sahip, optik sapmaları optimize edilmiş ve tekdüze ışık yoğunluğu dağılımına sahip bir logo projeksiyon lambasının optik tasarımı ve performans analizi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Projection lamps are a lighting technology that has been used in the automotive industry in recent years, providing the opportunity to get in and out of the vehicle safely by illuminating the surroundings of vehicles with a logo image, and aiming to minimize accident rates by reflecting turn and reverse signal lights on the ground. In this study, which was carried out by considering the Köhler lighting concept, which is one of the design approaches of modern illumination systems, light emitting diode (LED) was used as the illumination source. In the automotive lighting industry, polymer materials and injection molds are used to easily produce light-bending surfaces and enable mass production at low cost. In the design of the system, the optical properties of the polymer materials (Polycarbonate (PC) and Polymethyl methacrylate (PMMA) to be used in lenses and the limitations of injection molding technology were used as input in ANSYS Zemax OpticStudio, an optical design and analysis program. This logo lamp, located inside the exterior rearview mirror housing, has dimensional restrictions due to other components inside the mirror. For this reason, the number and size of lenses to be used in optical design are designed to be as small as possible while providing sufficient optical output performance. Thus, the optical design and performance analysis of a logo projection lamp that complies with the design requirements, has a compact structure with three lenses, optimized optical deviations and uniform light intensity distribution were carried out.