Faaliyete dayalı maliyetlendirme
Activity-based costing
  1. Tez No: 84979
  2. Yazar: DEVRİM DERİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET: Faaliyete Dayalı Maliyetlendirme; geleneksel maliyet muhasebesi teknikleri ile ilgili problemlere pratik çözümler geliştirilmesi amacıyla geliştirilmiştir. 1980'li yılların ortalarında; bir çok işletme, kullandıkları maliyet muhasebesi sistemlerinin kesin olmayan sonuçlar ürettiklerini keşfetmiştir. Stok değerleme amacıyla kullanılmakta olan bu sistemlerin iki büyük eksikliği şu şekildedir: 1. Ürün ve hizmet maliyetlerinin tam olarak hesaplanması zorluğu, 2. Yöneticilerin verecekleri operasyonel kararlar yeterli bilgiyi sağlayamaması. Bunun sonucu olarak; işletme yöneticileri, fiyatlandırma ve değişik ürünlerin üretilmesi konusundaki kararlarını kesin olmayan maliyet sonuçlarına göre vermek zorunda kalmaktadırlar. Faaliyete dayalı maliyetlendirme yaklaşımı, geleneksel yöntemlerin aksine, işletmede gerçekleştirilen faaliyetler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Gider oluşumuna neden olan faaliyetler belirlenmekte, buralardan faaliyetlerin masrafları hesaplanmaktadır. Faaliyet maliyetlerinin, ürünler üzerine dağıtılmasında da, bu ürünlerin, faaliyetleri kullanma miktarları göz önüne alınmaktadır. Ne kadar çok faaliyet sistem içerisinde tanımlanırsa, faaliyete dayalı maliyetlendirme sistemi sonuçları da o kadar etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Activity-Based Costing (ABC) was developed as a practical solution for problems associated with traditional cost management systems. In the early 1980's, many companies began to realize that their traditional accounting systems were generating inaccurate costing information. Traditional cost accounting systems that were designed to adress the issues of inventory valuation for external audiences have two deficiencies: 1. The inability to accurately determine actual total product and service costs 2. The inability to provide useful information to management for purposes of making operating decisions As a result, managers of companies, selling multiple products and services were making decisions about pricing, product mix, and technology based inaccurate cost information. Alternatively, ABC focuses on the activities, associated with operating the business, identifies the activities that are responsible for costs. Activity costs are passed on to products or services only if the product or service uses the activity, i.e. activities consume resources, and products/sevices consume activities. As the number of activity measures increase, ABC better able to capture the underlying economics of the company's operations, and the reported activity/product/service costs come to light. In addition, ABC analyzes all activities exist to support production and deliver of goods and services.