Kanaltipi split klima sistemleri ile V.R.V sistemlerinin karşılaştırılması ve optimum şartlarının belirlenmesi
The Ducing split air-conditioning systems are comparing with the V.R.V systems and determining optimum working condition
  1. Tez No: 84980
  2. Yazar: TURGUT DEVELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Günümüzde teknoloji her dakika gelişmekte ve bu gelişmelerde çeşitli sistemlerde kontrol mekanizması olarak kullanılmaktadır. Bu kontrol mekanizmalarıda bir çok alanda ya otomasyon için, ya da konfor için kullanılmıştır. Modern iş dünyasında bu yüksek teknoloji sayesinde bilgi akışı 24 saat sürmekte çalışma sınırları klasik mesai saatlerinin dışına taşmıştır. Binaların klima sistemlerindeki tek bir noktadan kontrol yerine bireysel kontrolün sağlanabilmesi için yapılan çalışmalar olmuş ve hala devam etmektedir. 1970'li yıllardan sonra ortaya çıkan petrol krizinden sonra yakıt ekonomisi ve enerji maliyetlerinin düşürülmesi yönündeki çalışmalar günümüze kadar devam etmiş ve 2005 yılma kadar devam etmesi öngörülen enerji tasarrufundaki bu çalışmalar işletme maliyeti ucuz olan cihazlar için bir başlangıç noktası oluşturmuştur. Bu gelişmenin en son hali olan V.R.V (Değişken Soğutucu Akışkan Debili Klima Sistemi = D.S.A.D.K.S )klima sistemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada klima sistemlerinin içerisindeki bilgilerin daha rahat anlaşılması için kavramlar ve kanal dizayn yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bütün kanallı ve sulu sistemler ile ilgili Sistem Özellikleri, Sistem Tanımlaması, Borulama Dizaynı, Kanal Dizaynı, Kontrol sistemi ile ilgili bilgiler sunulmuş ve V.R.V. ile ilgili olarak da çalışma prensibi, ekonomikliği, kısımları ve özelliklerinden bahsedilmişitir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's modern world, technology is developing day by day and these technological developments help us in every aspect. As the years go by the requirements of the people also for the comfort get more and more. Fore example the technological developments, which are also seen in the air-conditioning, systems bringing up many advantages increasing the quality standards of these systems. The recently made improvements in the air-conditioning systems cover basically the control mechanisms of the air conditioning systems. Else then this there are studies on trying to control a central airconditioning system from a central control point instead of several control points in an application. These systems are very much used in big hotels, business centres and shopping centres. The studies on trying to decrease the energy consumption coasts have started after the oil crises on 1970 and continued until today in a program aiming to reach to a predicted value until to the year 2005. One of the results of the energy consumption decreasement program applied in the air-conditioning field is the V.R.V. system. In this study definitions about the terms which are used in the air conditioning systems have been explained and detailed information about the design methods of air-conditioning systems have been given. Additional to this distribution of the air-conditioned air with the ducted systems and V.R.V. systems has been explained. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ xı