Bedensel engelli sporcularda algılanan stres ile saldırganlık ve öfke düzeylerinin incelenmesi
Investigation of perceived stress levels and levels of aggression and anger in sportspersons with disabilities
  1. Tez No: 849839
  2. Yazar: BAYRAM ÖMER GETİREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı bedensel engelli sporcuların algılanan stres ile saldırganlık ve öfke düzeylerinin yaş, cinsiyet, algılanan gelir düzeyi, sporculuk yılı ve spor dalı özeliğine göre karşılaştırmak ve algılanan stres ile saldırganlık ve öfke düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya 18 yaş ve üzeri aktif spor yapan bedensel engelli 152 sporcu dahil edilmiştir. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu ve“Saldırganlık”,“Öfke”, alt boyutlarından meydana gelen Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği ile Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the perceived stress level, the levels of aggression and anger levels of physically disabled athletes according to age, gender, perceived income level, years of sportspersonship and sports branch and to examine the relationship between perceived stress level and aggression and anger levels. The study included 152 physically disabled athletes aged 18 years and over who were active in sports. In the study, Personal Information Form, Aggression and Anger in Sport Scale consisting of“Aggression”,“Anger”,“sub-dimensions”and Perceived Stress Scale were used. After obtaining the necessary permissions, the managers and coaches of the physically disabled sports clubs were contacted and informed about the study, and after their approval was obtained, the data collection tools were applied as a survey to the physically disabled athletes who participated in the study voluntarily through their managers and coaches. In the study, independent t-test to determine whether there is a statistically significant difference between the scores obtained by physically disabled athletes from the Perceived Stress and Aggression and Anger in Sport Scale and demographic variables, Shapiro Wilk Test for conformity to normal distribution and Pearson Correlation analysis were applied to determine whether there is a statistically significant relationship.