Fuzzy decision protocol in collaborative network of enterprises
İşletmelerin işbirliği ağında bulanık karar protokolü
- Tez No: 849857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BABEK ERDEBİLLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz dünyasında, sürdürülebilirlik için enerji yönetimi ve verimlilik önemli bir konudur. Çeşitli enerji kaynaklarını etkili bir şekilde entegre edip kullanabilen Hibrit Enerji Sistemleri büyük ilgi görmüştür. Bu çalışma, bulanık mantık ve dağıtık karar alma kullanarak hibrit enerji sistemlerinde enerji dağıtım modellerinin optimizasyonunu ele almaktadır. Çalışmanın temel amacı, Hibrit Enerji Sistemlerinin taşıma maliyetlerini en aza indirmek ve enerji verimliliğini artırmaktır. Bu hedefe ulaşmak için, bulanık mantık ve dağıtık karar alma modelleri entegre edilmiştir. Bulanık mantık, farklı enerji kaynakları arasında geçiş yapma ve belirsizlikleri etkin bir şekilde ele alma konusunda esneklik sağlar. Dağıtık karar alma modeli ise enerji dağıtımının çeşitli yönleri için optimal karar alma sürecine yardımcı olur. Çalışmanın metodolojisi, bu iki temel bileşenin birleştirilmesini içerir ve FDDM (Bulanık Dağıtık Karar Alma) modelinin oluşturulmasını sağlar. FDDM modeli, enerji dağıtım süreçlerinin karmaşıklıklarını basitleştirmede önemli bir rol oynar. Enerji sistemlerinde talep-kapasite paylaşımı için kullanılan protokollerden biri olan DCSP (Talep Kapasite Paylaşım Protokolü) modeli ile entegre edilen FDDM modeli, hibrit enerji sistemlerinin verimliliğini artırmada önemli potansiyele sahiptir. Çalışma, FDDM modelinin, hibrit enerji sistemlerinin taşıma maliyetlerini optimize etmek ve enerji verimliliğini artırmak için etkili bir araç olduğunu vurgular. Bu entegre model, sürdürülebilir enerji yönetimi için önemli bir adımı temsil etmekte olup, farklı enerji kaynaklarının karmaşıklıklarına ve çeşitliliklerine uyum sağlama konusundaki esnekliğiyle özellikle dikkat çekicidir. Bu modelin, enerji sektöründe sürdürülebilirlik hedeflerine önemli katkılar sağlayabileceği ve gelecekte daha verimli ve çevre dostu enerji sistemlerinin geliştirilmesine yardımcı olabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, energy management and efficiency are significant for sustainability. Hybrid Energy Systems, which effectively integrate and utilize various energy sources, have gained considerable attention. This study addresses the optimization of energy distribution models in hybrid energy systems using fuzzy logic and distributed decision-making. The primary objective of the study is to minimize the transportation costs of Hybrid Energy Systems and enhance energy efficiency. To achieve this goal, fuzzy logic and distributed decision-making models are integrated. Fuzzy logic enhances flexibility in transitioning between different energy sources and making decisions while effectively dealing with uncertainties. The distributed decision- making model aids in the optimal decision-making process for various aspects of energy distribution. The methodology of the study involves the amalgamation of these two fundamental components to create the FDDM (Fuzzy Distributed Decision- Making) model. The FDDM model plays a crucial role in simplifying the complexities of energy distribution processes. Integrated with the DCSP (Demand Capacity Sharing Protocol) model, which is one of the protocols used for demand-capacity sharing in the energy system, the FDDM model demonstrates significant potential for enhancing the efficiency of hybrid energy systems. The study underscores that the FDDM model is an effective tool for optimizing the transportation costs of hybrid energy systems and improving energy efficiency. This integrated model represents a substantial step toward sustainable energy management and is particularly notable for its adaptability to the complexities and diversities of different energy sources. It is anticipated that this model can make a substantial contribution to achieving sustainability goals in the energy sector and to developing more efficient and environmentally friendly energy systems in the future.