Pres dökümde yeni bir presleme tekniğinin geliştirilmesi ve deneylerinin yapılması
Developing a new pressing system for pressure die casting and making it's experiments
- Tez No: 84992
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULVİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Pres döküm, soğuk kamaralı makinalar ile yapılan bir basınçlı döküm yöntemidir. Günümüzde kullanılan basınçlı döküm makinaları, presleme mekanizmalarının hidrolik olmasından dolayı pahalı yatırımlardır. Ayrıca sistem hidrolik olduğu için üretim hızı belli sınırlarda kalmaktadır. Yeni bir presleme sisteminin geliştirilmesi bu dezavantaları ortadan kaldırabilecektir. Endüstride kaynak, plastik şekillendirme, toz metalürjisi ve perçinleme alanlarında yararlanılan patlama etkisinin, pres döküm yönteminde mevcut sistemlere alternatif bir presleme tekniği sunabileceği düşünülmüştür. Konuya ilişkin daha önce yapılmış bir araştırmaya literatürde rastlanamamıştır. Bu çalışma yeni araştırmalar için bir referans olabilir. Bunun için çalışma, konuyla ilgili temel esasları saptama üzerine yoğunlaşmıştır. Çalışmanın teorik kısmında basınçlı döküm, basınçlı dökümün özel uygulamaları, patlama etkisinin imalatta kullanımı ve LPG gazının özellikleri konuları ele alınmıştır. Uygulama aşamasında ise patlamalı presleme sistemi için model olabilecek bir prototip hazırlanmıştır. Prototipin temel parçalan piston-silindir sistemi, dişi-erkek kalıp, buji-manyeto, emniyet ventilleri, karıştırıcı, valfler, manometreler ve LPG regülatörüdür. Prototip ile yapılan deneysel çalışmalarla bazı temel verilerin geliştirilmesi hedeflenmiş, karşılaşılan problemler aşılmaya çalışılmıştır. Bu prototip ile 37 mm çapında 12-15 mm kalınlıkta silindirik numuneler yan katı (semisolid) halde dövülmüştür. Malzeme olarak %95 Zn, %4 Al, %0.97 Cu ve %0.03 Mg içeren Zamak-S basınçlı döküm alaşımı kullanılmıştır. Prototipin en büyük problemi piston- silindir arası sızdırmazlığın yeterince sağlanamamasıdır. Prototip üzerinde yapılacak ek çalışmalarla problemlerin giderilebilmesi halinde, ilk yatırım maliyetleri, işletme ve bakım kolaylığı ve üretim zamanlan açısından mevcut sistemlere göre çok daha avantajlı bir imalat yöntemine ulaşılmış olacaktır. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Existing die casting machines have hydraulic systems so which is expensive and also the production speed shell be limited. The new developing pressure system will be able to solve these disadvantages. In industry, welding, plastic forming, powder metallurgy, riveting treatments employ the explosion influence which is considered over pressure die casting systems. Any research for this subject has not been seen in literature. This study will be a reference to other researches. That is condensed to state for base principles. The die casting, the special treatment of die casting, using the explosion influence in industry and properties of LFG are examined in the theoretic part. In the initial step of application the prototype was prepared that would be a model for explosion pressure system. The basic parts of the prototype are piston-cylinder system, halves of mould, sparking plug-magneto, safety valves, mixer, valves, manometers, and regulator of LPG. Experimental studying with the prototype was tried to disobey for problems and developed some basic data. Some cylindrical samples (037mm, thickness 12-15 mm) was forged by this prototype when the material is semisolid. The casting material that used is Zamak-5 that has %95 Zn, %4 Al, %0.97 Cu and %0.03 Mg. The leak proofing is provided between piston and cylinder is not enough so that is the biggest problem for this prototype. If this problem is solved this method will be have more advantages than the other existing systems for initial investment cost, production and maintenance.