Bakırköy dr.sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk hastalıkları polikliniklerine başvuran çocuklarda 25-OHD vitamini ve kalsiyum eksikliğinin değerlendirilmesi ve nutrisyonel riketsin araştırılması
Evaluation of 25-OHD vitamin and calcium deficiency and investigation of nutritional rickets in children applying to the pediatric outpatient clinics of bakirköy DR. Sadi Konuk training and research hospital
- Tez No: 850005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DENİZ PAPATYA ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Vitamin D eksikliği ve yetersizliği dünya çapında bir sorundur. Bu çalışmanın amacı, polikliniklerimize başvuran çocuklarda vitamin D eksikliğinin sıklığını ve D vitamini seviyelerini etkileyen faktörleri belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma tek merkezli, kesitsel retrospektif tanımlayıcı nitelikte bir çalışma olarak planlandı. Çalışmanın evreni Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniklerine başvuran yaşları 0 ila 18 arasında değişen 1141 çocuktan oluşmaktadır. Çocuk hastalarda cinsiyet, yaş, anamnez geçmişi,tedavi geçmişi,25-OHD, Ca , P, Mg, ALP, PTH değerleri bakılacak ve çalışmadan elde edilecek veriler uygun istatistik program ile değerlendirilerek 25-0HD eksikliği olan ve olmayan çocuklar literatürler eşliğinde tartışılacaktır. İki yönlü p değerinin 20 ng/mL) olarak sınıflandırılmıştır. Çocuklarda vitamin D yetersizliği sıklığı %33,2, eksikliği ise %18,9 olarak bulunmuştur. Çalışma, 547 (%47,9) erkek çocuk ve 594 (%52,1) kız çocuğu içermektedir. Adolesan kızlar, vitamin D eksikliği açısından en yüksek risk grubu olarak belirlenmiş ve vitamin D eksikliği kış ve ilkbahar aylarında daha yaygındır.Çalışmamızda beslenmeye bağlı riketsin sıklığı %1,92 bulunmuştur. D vitamini düzeyinin kan total kalsiyum, fosfor, magnezyum, PTH ve ALP düzeylerine olan etkileri incelendiğinde D vitamini eksikliğinin daha çok PTH ve ALP artışı ile birliktelik gösterebileceği görülmüştür. SONUÇ: Bu çalışma, hastaneye başvuran çocuklarda vitamin D eksikliğinin hala önemli bir sorun olduğunu göstermiştir. Tüm çocuklara, özellikle obez çocuklara ve sağlıklı ergenlere profilaktik vitamin D verilmesi ve güneşe yeterli maruziyetin sağlanması önerilmektedir. Her hasta üzerinde test yapmak yerine, kılavuzlar yüksek risk gruplarına farkındalığı artırmayı ve vitamin D takviyesi sağlamayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Vitamin D deficiency and insufficiency is a worldwide problem.The aim of this study is to determine the frequency of vitamin D deficiency and the factors that influence D vitamin levels in children admitted to our outpatient clinics. MATERIALS AND METHODS: This study was designed as a single-center, cross-sectional retrospective descriptive study. The population of the study consisted of 1141 children aged between 0 and 18 who presented to the Pediatric Health and Diseases outpatient clinics of Istanbul Health Sciences University Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Health Application and Research Center.In pediatric patients, gender, age, medical history, treatment history, 25-OHD, Ca, P, Mg, ALP, PTH values will be examined. Data obtained from the study will be evaluated using an appropriate statistical program, and children with and without 25-OHD deficiency will be discussed in line with the literature. Conditions where the two-sided p-value is 20 ng/mL). The prevalence of vitamin D insufficiency and deficiency in children was found to be 33.2% and 18.9%, respectively. The study included 547 (47.9%) male children and 594 (52.1%) female children. Adolescent girls were identified as the highest-risk group for vitamin D deficiency, and vitamin D deficiency was more common in winter and spring months. The prevalence of rickets associated with nutrition in our study was 1.92%. When the effects of vitamin D level on blood total calcium, phosphorus, magnesium, PTH and ALP levels were examined, it was seen that vitamin D deficiency may be associated with an increase in PTH and ALP. CONCLUSION: This study demonstrated that vitamin D deficiency remains a significant problem in children presenting to the hospital. It is recommended that all children, especially obese children and healthy adolescents, receive prophylactic vitamin D and have adequate exposure to sunlight. Instead of testing every patient,guidelines suggested increasing awareness and providing vitamin D supplementation in high-risk groups.