Ftalat esterlerinin kirletici olarak deniz algleri ve deniz suyunda tayini
Detection of phthalate esters as pollutant in the marine algae and sea water
- Tez No: 85002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL AKÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Ftalat esterleri değişik endüstrilerde ham madde ve plastifiyan olarak kullanılırlar. Ftalat esterleri deniz organizmaları için toksik maddelerdir. Bu çalışmada İstanbul boğazının kuzey girişi ve güney çıkışında deniz suyu ve deniz alglerindeki ftalat esterleri kirliliği araştırılmıştır. İncelenen algler ; Enteromorpha linza, Ulva lactuca, Cystoseira crinata ve Ceramium rubrumdur. Ftalatların teşhisi GC/MS aletinde yapılmıştır. Tanımlanan ftalat esterleri ; di-etil ftalat ( DEP ), di-isobütil ftalat ( DIBP ), di-bütil ftalat ( DBP ) ve di- etilhekzil ftalat ( DEHP )' dir. Aynı ftalat esterlerine İstanbul boğazı giriş ve çıkışındaki deniz suyu ve deniz alglerinde rastlanmıştır. Böylece deniz alglerinde ve deniz suyunda ftalat esterlerinde bir parellerlik bulunmuştur. Bu bulgular göstermiştir ki alglerde bulunan ftalat esteri kirliliği deniz suyundaki kirliliğe bağlıdır. Bu çalışma ftalat esterlerinin iç ve dışında tespitine ait ilk tespittir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Phthalate esters were used, as plastics and row materials in various industries. These are toxic compounds for marine organisms. In this work phthalate pollution was investigated in northern entrance and southern end of sea water and marine algae at Istanbul strait. The examined algal were Enteromorpha linza, Ulva lactuca, Cystoseira crinita and Ceramium rubrum. The detection was made by GC/MS analysis. The identified phthalates esters were di-ethyl phthalates, di- isobutyl phthalate, di-butyl phthalate and di- ethylhexyl phthalate. The same phthalate esters were found in sea water and examined algae of entrance and exit of Istanbul strait. Thus there seem parallelism between the phthalate esters contained in sea water and the algae within. These findings demonstrated that phthalates pollution of algae depended on pollution of the sea water. This is first record of detecting phthalate esters on outside and inside of marine algae. Mil