Robotlu paletleme sistemleri
Robotized palletizing systems
- Tez No: 85003
- Danışmanlar: PROF. DR. FARİS KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Ayaklı Bardak Paltetleme Sisteminin tasarım ve üretimindeki ana amaç paletleme işlemini gerçekleştirecek hızlı, esnek ve doğru çalışan bir sistem geliştirmek olmuştur. Sistemde yer alan scara robotlar üretim hızının iki katı hızla çalışabilmekte ve robotlardan birinde arıza meydana gelse bile diğer robot paletleme işlemini aksatmadan devam ettirebilmektedir. Sistemin esnekliği tasarlanan özel eller sayesinde sistemin değişik boyutlardaki bardakları kolaylıkla tutabilmesinden kaynaklanmaktadır. Sistem tasarlanırken SDRC I-DEAS CAD ve katı modelleme programı kullanılmış, sonlu elemanlar yöntemiyle sistemin analizi yapılıp ortaya çıkabilecek zorluklar önceden tesbit edilip bertaraf edilmiştir. Sistem elemanlarının fonksiyonlarını ve sistemin çalışma prensiplerini irdeleyip sistemin gerçek zamanlı simülasyonunu gerçekleştirmek için DENEB Simülasyon programı kullanılmıştır. Scara robotların ve gantry robotların elleri ve otomatik palet verme sistemi Özel olarak bu uygulama için tasarlanıp üretilmiştir. Ürün değişkenliği ve camı algılamanın zorluğundan dolayı bardakların (camın) hassas olarak algılanabilmesi için gemiş çaph AR- GE çalışması yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY The main idea in the desing and realization process of the Wine Glass Palletizing system has been to develop a flexible system that will perform the palletizing operation in a fast and correct manner. The scarar robots included in the system can operate at a rate twice faster than the production rate of the wine glasses, thus when one of the robots fails, the other one can meet the requirements of the whole system. The system flexibility is due to the specially designed robot hands that allow the handling of glasses having different shape and dimensions. During the design time SDRC I-DEAS CAD and Solid Modeling software was used, the system analysis was done using finite element method and the possible errors have been figured out and eliminated. Deneb simulation software has been used in order to analyse the functions of the system components, see the systems working principles and perform the real time simulation. The robot hands for the scara robots and the gantry robots and the automatic palletising system have been specially designed and manufactured for this project. A wide R&D process has been undergone because of the product variance and the difficulty in sensing glass.