Britanya'nın Avrupa bütünleşmesi yolundaki kararları (1945-1967)
Britain's decisions on the path to European integration (1945-1967)
- Tez No: 850053
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BURÇ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından, Avrupa bütünleşmesi yolunda atılan adımların ilk destekçisi Britanya olmuş ancak 1945 ve 1957 arasında Avrupa bütünleşmesine yönelik girişimler içerisinde yer almamıştır. Bu doğrultuda, Britanya 1951 yılında kurulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ve 1957 yılında Roma Antlaşması ile kurulan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na katılmamıştır. Bunun ardından, Britanya 1960 yılında Avrupa Serbest Ticaret Birliği'ni kurmuştur. Fakat, Britanya, ilk olarak 1961 yılında Başbakan Harold Macmillan döneminde, ardından 1967 yılında Başbakan Harold Wilson döneminde, almış olduğu olumsuz karardan vazgeçmiş ve Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üyelik başvurusu yapmıştır. Bu çalışmada Britanya'nın 1945 ve 1957 arasında Avrupa bütünleşmesine katılmama kararının nedenleri ve 1961 ve 1967 yılında bu kararından vazgeçerek Avrupa Ekonomik Topluluğu'na başvuru yapmasının nedenleri araştırılmaktadır. Çalışmada ortaya koyulduğu üzere Britanya'nın katılım karşısında karar almasının nedenleri egemenlik, ekonomi, İngiliz Milletler Topluluğu ile ilişkiler ve Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkiler faktörlerine dayanmaktadır. Ancak, bu faktörler değişken bir nitelik göstermiş ve Britanya'nın Avrupa Ekonomik Topluluğu karşısında almış olduğu olumsuz kararının değişmesine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, Britain was the first supporter of the steps taken towards European integration, but it did not take part in the initiatives towards European integration between 1945 and 1957. Accordingly, Britain did not join the European Coal and Steel Community, which was established in 1951, and the European Economic Community, which was established with the Treaty of Rome in 1957. Following this, Britain established the European Free Trade Association in 1960. However, Britain, first in 1961 during the term of Prime Minister Harold Macmillan, and then in 1967 during the term of Prime Minister Harold Wilson, reversed its negative decision and applied for the membership of the European Economic Community. This study investigates the reasons why Britain decided not to participate in European integration between 1945 and 1957, and the reasons why it gave up this decision and applied to the European Economic Community in 1961 and 1967. As revealed in the study the reasons why Britain decided against accession are based on factors such as sovereignty, economy, relations with the British Commonwealth and relations with the United States. However, these factors showed a variable nature and caused Britain's negative decision towards the European Economic Community to change.