Herzberg'in çift faktör kuramı bağlamında çalışan motivasyonunun iş tatmini üzerine etkilerinin incelenmesi: Yerel ve bölgesel medya yayıncılığı sektöründe bir araştırma
Investigation of the effects of employee motivation on job satisfaction in the context of Herzberg's double factor theory: A research in the local and regional media publishing sector
  1. Tez No: 850055
  2. Yazar: NURETDİN MEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada, Herzberg'in Çift Faktör Kuramı bağlamında yerel ve bölgesel medya çalışanlarının motivasyon düzeyleri ile iş tatmini arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çift Faktör Teorisi, çalışan motivasyonunu anlamak ve geliştirmek amacıyla kullanılan bir çerçevedir. Temelde motivasyonu arttıran“motivasyon faktörleri”ve motivasyonu düşüren“hijyen faktörleri”olarak iki ayrı kategoriyi vurgular. Araştırma, Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde faaliyet gösteren yerel medya kuruluşlarındaki çalışanları kapsamaktadır. Yapılan anket ve görüşmeler, çalışanların motivasyon faktörlerini ve iş tatmini düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bulgular, kadın çalışanların hijyen faktörlerine yönelik motivasyon düzeyinin erkek çalışanlara göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yaş grupları ve kıdem süreleri ile motivasyon ve iş tatmini arasında anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, yerel medya sektöründeki çalışanların motivasyon ve iş tatmini dinamiklerini anlamak açısından önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the relationships between the motivation levels and job satisfaction of local and regional media employees within the framework of Herzberg's Two-Factor Theory. The Two-Factor Theory provides a framework for understanding and improving employee motivation, emphasizing two distinct categories:“motivational factors”that enhance motivation and“hygiene factors”that diminish motivation. The research encompasses employees of local media organizations operating in the Aegean Region of Turkey. The conducted surveys and interviews aimed to assess employees' motivation factors and job satisfaction levels. Findings revealed that female employees exhibit higher motivation levels towards hygiene factors compared to their male counterparts. Additionally, significant correlations between age groups, tenure, and motivation and job satisfaction were identified. This study contributes significantly to understanding the dynamics of motivation and job satisfaction among employees in the local media sector.