T-model askeri aracın şasisinin mukavemet ve ömür değerlendirmeleri
The Analysis of strength and life of chasis of T-modell military vehicle
  1. Tez No: 85009
  2. Yazar: ETHEM OĞUZ GÖRTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAHRALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bir aracın şasisinin ömrü değişik gerilmelere maruz kaldığı için birikimli hasara göre hesaplanmahdır.T-Model askeri aracın U-Profil şasisinin işletme ömrü birikimli hasar göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Bir makine elemanının işletme ömrünün tespit edilebilmesi için bilinmesi gereken ve aracın maruz kaldığı yüklenmeler, şasi serbest mesnetli bir kiriş gibi düşünülerek hesaplanmıştır. Şasinin maruz kaldığı gerilmelerden eğilme gerilmesi üzerinde durulmuştur. Aracın maruz kalabileceği eğilme momentleri ve gerilmeler elde edilmiştir. Bu değerler elde edildikten sonra Palmgren-Miner yöntemi kullanılarak birikimli hasara göre ömür değerleri bulunmuş ve Wohler diyagramları oluşturulmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The life of chasis of a vehicle should be evaluated according to cumulative failure, because the U-Profile chasis is effected by various stresses.Therefore the life analysis of T-Modell military vehicle was made according to cumulative failure. The stresses which effect the chasis were calculated as chasis was assumed like a beam with one degree of freedom supportThe bending stresses has priority one by evaluating the life in this work. After receiving the stresses the life is calculated according to Palmgren-Miner Method.Then the Wohler diagrams were drown.