Bir üniversite hastanesi sağlık çalışanlarının hepatit B ve hepatit C seroprevalansı ve bilgi düzeyi
Hepatitis B and hepatitis C seroprevalence and knowledge level of healthcare workers in A university hospital
  1. Tez No: 850082
  2. Yazar: EKİN ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DURUKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma bir üniversite hastanesi sağlık çalışanlarının hepatit B ve hepatit C enfeksiyonlarına ilişkin seroprevalansının saptanması ve bilgi düzeylerinin belirlenmesiyle bu konuda farkındalığın artırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı tipte olan bu araştırmada Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesi sağlık çalışanlarının hepatit B ve hepatit C enfeksiyonlarına ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi için anket uygulanmış ve kan örneği alınarak hepatit B ve hepatit C yönelik serolojileri analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının hasta ile temasta enfeksiyon kontrol önlemleri alma durumu açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the seroprevalence of hepatitis B and hepatitis C infections among healthcare workers in a university hospital and to increase awareness by determining their knowledge levels. In this descriptive study, a questionnaire was applied to determine the level of knowledge of Başkent University Faculty of Medicine Ankara Hospital healthcare workers about hepatitis B and hepatitis C infections. Blood samples were taken and serological analysis for hepatitis B and hepatitis C were conducted. A statistically significant difference was found between the groups in terms of the status of taking infection control measures in contact with the patient.