Mülteci gebelerde hbv, hcv, hıv, cmv,toksoplazma, rubella seroprevalansı
Seroprevalance of hbv, hcv, hiv, cmv, toxoplasma and rubella in refugee pregnant women
- Tez No: 911512
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK MERGEN, DR. İLKAY AKBULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Family Medicine, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Dünya genelinde mülteci popülasyonları giderek artan bir sorun haline gelmektedir. Özellikle savaş nedeniyle ülkelerini terk eden bireyler, yeni yerleşim alanlarında bir dizi sağlık sorunu ile karşılaşmaktadır. Bu popülasyon içerisinde etkili sağlık hizmetlerine ulaşamayan bir çok gebe de mevcuttur. Gebelik dönemi, kadınların sağlık ihtiyaçlarının en kritik olduğu bir zaman dilimidir ve bu dönemde geçirilen enfeksiyonlar gebe ve fetüs yaşamını tehdit edici olabilir. Ülkemizde ise; 5 milyona yakın kayıtlı mülteci yaşadığı bilinmektedir. Bu çalışmada mülteci gebelerin Hepatit B Virüsü (HBV), Hepatit C Virüsü (HCV), İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV), Sitomegalovirüs (CMV), Rubella, Toksoplazma Gondi (T.Gondii) enfeksiyonları açısından taranarak bu enfeksiyonların seroprevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Ocak 2020 - Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran 18-49 yaş aralığındaki 2280 mülteci gebenin, HBV, HCV, HIV, CMV, Rubella, T.gondii enfeksiyonlarına yönelik olarak bakılan HBsAg, Anti HBs, anti HCV, anti HIV, Rubella IgM, Rubella IgG, T.gondii IgM, T.gondi IgG, CMV IgM, CMV IgG antikorları değerlendirilerek sonuçları retrospektif olarak taranarak laboratuvar sonucuna göre tarandı. Bulgular: Araştırmaya 2279 mülteci gebe dahil edilmiş, median yaş 24, %60,9'u 18-24 yaş grubundadır. Olguların uyrukları değerlendirildiğinde; 2099'u (%92,10) Suriyeli, 112'si (%4,91) Afgan, 68'i (%2,99) diğer ülkelerden olduğu görüldü. HBsAg, anti-HCV, anti-HIV, CMV IgG, Rubella IgG ve Toksoplazma IgG testlerinde seropozitiflik oranları sırasıyla %1,29, %0,75, %0, %41,58, %29,88 ve %41,58 olarak saptanmıştır. Anti-HCV en sık test edilen enfeksiyon olup, Toksoplazma IgG pozitifliği 25-34 yaş grubunda daha yüksektir. Sonuç: Çalışmamız sonucunda elde edilen verilerle mülteci kadınların gebelik sırasında Hepatit B, Hepatit C, HIV, CMV, Toksoplazma, Rubella enfeksiyonları açısından taranması gerektiği sonucuna varılmıştır. Seronegatif olan riskli gebelerin aşılama yapılması, sağlık çalışanlarının tüm gebelere hijyen ve beslenme eğitimi vermesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The global refugee population is increasingly becoming a pressing issue. In particular, individuals fleeing their countries due to war face a variety of health problems in their new settlement areas. Among this population, many pregnant women lack access to effective healthcare services. The pregnancy period is a critical time for women's health needs, and infections acquired during this time can pose serious threats to both the mother and the fetus.In our country, it is known that nearly 5 million registered refugees reside. This study aims to screen refugee pregnant women for Hepatitis B Virus (HBV), Hepatitis C Virus (HCV), Human Immunodeficiency Virus (HIV), Cytomegalovirus (CMV), Rubella, and Toxoplasma Gondii (T. gondii) infections, in order to determine the seroprevalence of these infections. Material and Method: In this study 2280 refugee pregnant women aged 18-49 years who applied to Health Sciences University Izmir Tepecik Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between January 2020 and December 2023 were examined for serum results of HBsAg, Anti HBs, anti HCV, anti HIV, Rubella IgM, Rubella IgG, T.gondii IgM, T.gondii IgG, CMV IgM, CMV IgG were retrospectively screened and evaluated according to their positive and negative results for HBV, HCV, HIV, CMV, Rubella, T.gondii infections. Result: The study included 2279 refugee pregnant women, with a median age of 24 years and 60.9% in the 18-24 age group. When the nationalities of the cases were evaluated; 2099 (92.10%) were Syrian, 112 (4.91%) were Afghan and 68 (2.99%) were from other countries. Seropositivity rates for HBsAg, anti-HCV, anti-HIV, CMV IgG, Rubella IgG and Toxoplasma IgG tests were 1.29%, 0.75%, 0%, 41.58%, 29.88% and 41.58%, respectively. Anti-HCV was the most frequently tested infection and Toxoplasma IgG positivity was higher in the 25-34 age group. Conclusion: As a result of our study, it was concluded that refugee women should be screened for Hepatitis B, Hepatitis C, HIV, CMV, Toxoplasma, and Rubella infections during pregnancy. Seronegative pregnant women at risk should be vaccinated, and health workers should provide hygiene and nutrition training to all pregnant women.