Farklı dozlarda biyogaz organik gübresi uygulamalarının tatlı sorgum (Sorghum bicolor L.) bitkisinden biyoetanol üretimine etkileri
The effects of different doses of biogas organic fertilizer applications on the bioethanol production from sweet sorghum (Sorghum bicolor L.) plants
  1. Tez No: 850148
  2. Yazar: CEREN ASLANKAÇIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS TANSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Çukurova koşullarında, inorganik azotlu gübre ile birlikte biyogaz organik gübresinin tatlı sorgum bitkisinden biyoetanol üretimine etkilerini saptamak amacıyla Haziran 2021 – Ekim 2021 tarihleri arasını kapsayan 4 aylık sürede farklı dozlarda gübre uygulamaları incelenmiştir. Tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülen bu araştırmada; yeşil ot verimi, kuru madde verimi, yeşil sap verimi, kuru sap verimi, öz su oranı, yeşil bagas verimi, kuru bagas verimi, briks (%) oranı, şeker oranı, şeker verimi, teoriksel öz su etanol verimi, lignin oranı, selüloz oranı, hemiselüloz oranı, teorik bagas etanol verimi, toplam etanol verimi gibi bazı özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; en yüksek yeşil ot verimi, şıra verimi, yeşil sap verimi, şeker verimi, öz su etanol verimi ve yeşil bagas verimi 20 kg(5BG+15 INORG) uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek Brix verimi 10 kg BG uygulamasından elde edilmiştir. En yüksek selüloz, hemiselüloz ve lignin oranı ise hiç N uygulaması yapılmayan parsellerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of different doses of nitrogen from mineral and biogas fertilizers on ethanol production during the four month periods from June to October 2021 in Çukurova conditions. In this research, arrangement with a randomized complete block design with three replications, various characteristics such as green forage yield, dry matter yield, green stalk yield, dry stalk yield, moisture content, green bagasse yield, dry bagasse yield, brix content, sugar content, sugar yield, theoretical moisture ethanol yield, lignin content, cellulose content, hemicellulose content, theoretical bagasse ethanol yield, and total ethanol yield were examined. According to research results; the highest green forage yield, juice yield, green stalk yield, sugar yield, intrinsic water ethanol yield, and green bagasse yield were obtained from the application of 20 kg (5BG+15 INORG). The highest Brix yield was obtained from the 10 kg BG application. The highest cellulose, hemicellulose, and lignin ratios were obtained from plots where no nitrogen application was made.