Genç yetişkinlikteki bireylerde olumsuz çocukluk deneyimleri ve kumara ilişkin bilişsel yapıların kumar oynama davranışı ve nedenleri üzerindeki etkisi
The effect of adverse childhood experiences and gambling related cognitions on gambling behavior and its causes in young adults
- Tez No: 652102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE SENEM BAŞGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada genç yetişkinlikteki bireylerin kumara ilişkin bilişsel yapıları ve olumsuz çocukluk deneyimlerinin kumar oynama davranışı ve nedenleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu, Gaziantep, Elâzığ, Malatya, Antalya ve İstanbul illerinde kumar oynama davranışı gösteren 18-30 yaş arası 232 genç yetişkinden oluşmaktadır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu ve South Oaks Kumar Tarama Testi, Kumara İlişkin Bilişler Ölçeği, Kumar Oynama Nedenleri Ölçeği ve Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the cognitive structures and negative childhood experiences of young adults about gambling on gambling behavior and its causes. The study group consists of 232 young adults aged 18-30 who show gambling behavior in Gaziantep, Elâzığ, Malatya, Antalya and Istanbul provinces. Personal Information Form and South Oaks Gambling Screening Test, Cognition Scale for Gambling, Reasons for Gambling Scale and Childhood Negative Experiences Scale were administered to the participants.