Self and social regulation of learning during scientific inquiry activities : A naturalistic study with Turkish upper primary school students
Sorgulamaya dayalı fen etkinlikleri sırasında öğrenmenin öz ve sosyal düzenlenmesi: Türkiye'deki ortaokul öğrencileri ile doğal ortamda yapılan bir çalışma
- Tez No: 850192
- Danışmanlar: DR. MARY WEBB
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: King's College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Sorgulamaya dayalı fen öğrenimi dünya genelinde birçok öğretim programında dikkatleri üzerine çekmiştir. Öğrencilerin çeşitli sorgulama süreçlerine katılarak bilimin doğası ve içeriği hakkında aktif ve işbirlikçi bir şekilde öğrenmelerini teşvik eden etkili bir öğretim yaklaşımı olarak kabul edilir. Bu yaklaşımın sunduğu öğrenme fırsatlarından maksimum derecede yararlanabilmek için öğrencilerin öğrenme süreçlerini hem öz hem de sosyal olarak düzenlemelerinin kritik öneme sahip olduğu düşünülmektedir. Öğrencilerin öğrenme süreçlerini öz düzenlemelerini inceleyen pek çok çalışma yapılmış olmasına rağmen, sorgulamaya dayalı fen öğrenimi sırasında öğrenmenin sosyal düzenlenmesi üzerine yapılan araştırmalar hala yetersiz ve nadirdir. Bu nitel çalışma, Türkiye'deki ortaokul öğrencilerinin (12 yaş, 7. sınıf) sınıf içi sorgulamaya dayalı fen öğrenimi etkinlikleri bağlamında öğrenmelerini nasıl ve ne şekilde öz ve sosyal olarak düzenlediklerini araştırmaktadır. Çalışmaya Türkiye'deki bir özel ortaokuldan üçer üyeden oluşan iki öğrenci grubu ve onların fen bilgisi öğretmeni katılmıştır. Katılımcılar, yedi haftalık süreç boyunca doğal sınıf ortamında gerçekleşen sorgulamaya dayalı fen aktiviteleri sırasında gözlemlenmiş ve videoya kaydedilmiştir. Video verilerindeki sözlü ve sözsüz etkileşimler, öğrenme süreçlerinin öz ve sosyal düzenlenmesini tanımlamak amacıyla analiz edilmiştir. Bu analizler, öğrenci grupları ile yapılan uyarılmış hatırlatma ve yarı yapılandırılmış mülakatlar, alan notları ve sınıf gözlemleri sırasında toplanan ilgili belgelerle desteklenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, öğrencilerin bilişüstü, motivasyonel ve duygusal süreçlerini öz düzenleme, ortak düzenleme ve paylaşılan düzenleme yaptıklarını ve bu düzenleme süreçlerinin sorgulamaya dayalı fen etkinliklerinde başarılı bir şekilde katılım göstermeleri için hayati önem taşıdığını göstermektedir. Öğrenciler bir bilimsel fikir hakkında bir yanılgı, belirsizlik veya anlamama durumunu çeşitli sorular ve ifadelerle dile getirdiklerinde, genellikle bilişüstü süreçlerin ortak düzenlenmesi ve paylaşılan düzenlenmesi süreçleri ortaya çıkmış ve bu, genellikle yeni bir bilimsel anlayışın oluşturulmasını kolaylaştırma işlevi görmüştür. Ayrıca, bu araştırmanın sonuçları, öğrenci gruplarının zamanla küçük grup sorgulama etkinlikleri boyunca giderek daha fazla paylaşılan bilişüstü düzenleme süreçleri kullandıklarını ortaya koymuştur. Katılımcılar arasındaki olumlu kişilerarası etkileşimlerin kalitesinin gözlemlenmesi, olumlu bir sosyal iklim yaratılmasına ve bu iklimin bilişüstü süreçlerin ortak düzenlenmesi ve paylaşılan düzenlenmesinin meydana gelmesini kolaylaştırmasına neden olmuştur. Ayrıca, motivasyonel ve duygusal süreçlerin ortak düzenlenmesi ve paylaşılan düzenlenmesinin kullanımı, öğrencilerin öğrenme göreviyle başarılı bir şekilde ilgilerini sürdürmelerine ve sorgulamaya dayalı fen etkinlikleri sırasında olumlu bir sosyo-duygusal iklim yaratmada ve sürdürmede önemli olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, bu tezin sonuçları, farklı düzenleme süreçleri arasındaki etkileşimler için kanıtlar göstermektedir. Bu tez, uygulama için çıkarımlarla ve gelecek araştırmalar için önerilerle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Scientific inquiry learning has received considerable attention in many science curriculums around the world. It is viewed as an effective instructional approach in which students actively and collaboratively learn about the nature of science and the science content by engaging in various inquiry processes. In order to benefit from the learning opportunities presented by this approach, it is considered crucial for students to engage in self and social regulation of learning processes. While recently a number of studies have been conducted to examine students' self-regulation of learning processes, the empirical research on social aspects of regulation of learning during scientific inquiry learning is still scarce and insufficient. This qualitative study explores if and how Turkish upper primary school students (aged 12, grade 7) self and socially regulate their learning in the context of classroom-based scientific inquiry learning activities. Two groups of three students and their science teacher were studied from a private primary school in Turkey. Participants were observed and videotaped during scientific inquiry activities in a naturalistic classroom setting over a seven-week period. Their verbal and non-verbal interactions within the video data were analysed in order to identify self and social regulation of their learning processes. Moreover, this was combined with the analyses of stimulated-recall and semi-structured interviews with the student groups, and the field notes as well as relevant documents collected during classroom observations. The results of this study show that students engaged in self-, co-, and shared regulation of metacognitive, motivational and emotional processes, and these regulation processes were crucial for their successful engagement in the scientific inquiry activities. Co-regulation and shared regulation of metacognitive processes commonly emerged when the students expressed a misconception or uncertainty or a lack of understanding about a scientific idea through a variety of questions and statements, and this commonly had the function of facilitating the construction of a new scientific understanding. Further, the results of this research revealed that the student groups used increasingly more shared metacognitive regulation processes over time across the sequence of small group inquiry activities. It also emerged that the positive quality of interpersonal interactions amongst the participants was observed to create a favourable social climate, which facilitated the occurrence of coregulation and shared regulation of metacognitive processes. Moreover, the use of coregulation and shared regulation of motivational and emotional processes was identified as important in terms of helping the students maintain successful engagement with the task as well as creating and sustaining a positive socioemotional climate during the scientific inquiry activities. Furthermore, the results of this thesis show evidence of interplay between the different types of regulation processes. This thesis concludes with implications for practice and recommendations for future research.