Etkileşimli kitap okumanın 48-72 aylık normal gelişim gösteren çocukların dil gelişimine ve zihin kuramı becerilerine etkisi
The effect of interactive book reading on language development and theory of mind skills of 48-72 months old children with normal development
- Tez No: 850205
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YÜKSELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma etkileşimli kitap okumanın 48-72 aylık normal gelişim gösteren çocukların dil gelişimine ve zihin kuramı becerilerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan araştırma ön test-eğitim-son test ve kontrol gruplu deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinin Anadolu yakasındaki 48-72 aylık normal gelişim gösteren çocuklar, çalışma grubunu ise 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Üsküdar ilçesinde bulunan uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulun anasınıfına devam eden 48-72 ay aralığında normal gelişim gösteren toplam 43 çocuk oluşturmaktadır. Bu çocukların 26'sı deney grubunda 17'si kontrol grubunda bulunmaktadır. Araştırmada“Demografik Bilgi Formu”,“Denver II Gelişimsel Tarama Testi”,“TEDİL (Türkçe Erken Dil Gelişim Testi)”ve“Zihin Kuramı Testleri”kullanılmıştır. Yapılan ön testler sonrasında deney grubuyla 8 hafta boyunca haftada 3 kere etkileşimli kitap okuma etkinliği gerçekleştirilmiştir. Ardından son testler yapılarak veriler toplanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön test, son test ve son test-ön test farklarının karşılaştırılmasında parametrik olmayan istatistiksel yöntemlerinden“Mann-Whitney U Testi”, deney ve kontrol gruplarının kendi içlerinde ön test-son test puanlarının karşılaştırılmasında ise“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”kullanılmıştır. Eğitim sonrasında deney ve kontrol grupları arasında zihin kuramı, alıcı dil alt testi, ifade edici dil alt testi ve TEDİL toplam son test-ön test fark puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The research examined the effect of interactive book reading on the language development and theory of mind skills of children aged 48-72 months exhibiting typical development. The study was carried out in a pre-test-training-post-test and control group experimental design. The population of the research is typically developing children aged 48-72 months on the Anatolian side of Istanbul. A total of 43 typically developing children between the ages of 48-72 months-attending the kindergarten class of a secondary school (Uskudar district) affiliated with the Ministry of National Education- were sampled through the convenience sampling method. Of these children, 26 were in the experimental group, and 17 were in the control group. The research employed the“Demographic Information Form”,“Denver II Developmental Screening Test”,“TELD3:T (Test of Early Language Development- Third Edition: Turkish)”and“Theory of Mind Tests.”After the pre-tests, interactive book-reading activities were carried out with the experimental group 3 times a week for eight weeks. Then, post-tests were conducted, and data were collected. Non-parametric statistical methods, specifically the“Mann-Whitney U Test,”for comparing pre-test, post-test, and post-test minus pre-test differences between the experimental and control groups, and the“Wilcoxon Signed Ranks Test”for comparing pre-test and post-test scores within the experimental and control groups, were utilized. No significant difference was found between the theory of mind, receptive language subtest, expressive language subtest and TELD3:T total posttest-pretest difference scores between the experimental and control groups after the training.