Alış-veriş merkezlerinin aydınlatması ve örnek olarak Ankara-Karum iş ve alış-veriş merkezinin incelenmesi
Illumination of marketing centers and as an example examining of Ankara-Karum business and shopping center
- Tez No: 156014
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
IV ALIŞ - VERİŞ MERKEZLERİNİN AYDINLATMASI VE ÖRNEK OLARAK ANKARA - KARUM İŞ VE ALIŞ - VERİŞ MERKEZİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) S. Morteza POORMOOSAVY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 2004 ÖZET Bu tez çalışmasında alış veriş merkezleri ve bu merkezlerde aydınlatma tasarım ilkeleri araştırılmıştır. Bu amaçla, alış - veriş merkezlerinin tarih içinde gelişimi, sınıflandırılmaları, aydınlatma yöntemleri, faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri için Gerekli aydınlık düzeyleri gibi bileşenleri araştırılmıştır. Örnekleme olarak Karum iş ve alış - veriş merkezi seçilerek, elde edilen teorik bilgiler ışığı altında incelenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Buna bağlı olarak Karum iş ve alış - veriş merkezinin giriş kat, koridor ve merdivenlerin, aydınlatma değerleri ölçülmüş ve değerlendirilmiştir. BİLİM KODU :601.02.00 Anahtar kelime : Aydınlatma, Alış - Veriş Merkezleri, Alış - Veriş Merkezleri Aydınlatması Sayfa Adedi : 113 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Cüneyt KURTAY
Özet (Çeviri)
ILLUMINATION OF MARKETING CENTERS AND AS AN EXAMPLE EXAMINING OF ANKARA-KARUM BUSINESS AND SHOPPING CENTER (Master's DegreeThesis) Mr. S. Morteza POORMOOSAVY UNIVERSITY OF GAZI INSTITUTION OF SCIENCES DESEMBER, 2004 SUMMARY In this thesis the principles of illuminative design of shopping centers have been researched. In order to sustain the development of marketing centers through the history, classifying and illumination methods the components like required illumination levels have been researched. As an example, Karum Business and Shopping Center (about settlement, fatherly entrance flat, corridors, stairs) is selected and studied under theoretical knowledges after which the results have been taken to account. Science Code Key words Page Number Adviser 601.02.00 Illumination in malls, Illumination, Shopping Centers 113 Asst. Prof. Dr. Cüneyt KURTAY