Beden eğitimi öğretmenlerinin fiziksel aktivite düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi (Tekirdağ ili örneği)
Investigation of the relationship between physical activity level and quality of life of physical education teachers (Tekirdağ provincial example)
- Tez No: 850287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı; Tekirdağ merkez ve ilçe ortaokul ve liselerde görevli Beden Eğitimi öğretmenlerinin yaş, cinsiyet, medeni durum, hizmet kademesi ve görev yapılan bölge değişkenleri bakımından fiziksel aktivite düzeylerini, yaşam kalitelerini ve bunlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Tekirdağ merkez, ilçe ve köylerinde MEB'e bağlı ortaokul ve liselerde görev yapan toplamda 204 Beden Eğitimi öğretmeni oluşturmuştur. Beden Eğitimi öğretmenlerinin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu”, yaşam kalitesini belirlemek için“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre parametrik koşulları sağlayan durumlar için ANOVA, bağımsız örneklem T testi kullanılmıştır. İlişki analizi için Pearson korelasyon ölçümleri yapılmıştır. Sonuç olarak, fiziksel aktivite anketinde yer alan tüm alt boyutlarda ve ölçek toplam puanında yaş, medeni durum, hizmet kademesi ve görev bölgesine göre değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>.05). Ölçeğin yürüme alt boyutunda cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>.05). Ancak, ölçeğin orta şiddet alt boyutunda, yüksek şiddet alt boyutunda ve toplam ölçek puanında cinsiyete göre anlamlı bir fark bulunmuştur (p.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; To examine the physical activity levels, quality of life and the relationship between physical education teachers working in Tekirdağ center and district secondary and high schools in terms of age, gender, marital status, service level and region of work variables. The population of the study consisted of a total of 204 Physical Education teachers working in secondary schools and high schools affiliated with the Ministry of Education in Tekirdağ center, districts and villages in the 2022-2023 academic year. The short form of the International Physical Activity Survey was used to determine the physical activity levels of Physical Education teachers, and the World Health Organization Quality of Life Scale was used to determine the quality of life. According to the results obtained, ANOVA and independent sample T test were used for cases that met parametric conditions. Pearson correlation measurements were made for relationship analysis. As a result, no significant difference was found in all sub-dimensions of the physical activity scale and the total scale score according to age, marital status, service level and duty region (p>.05). There was no significant difference in the walking sub-dimension of the scale according to gender (p>.05). However, a significant difference was found according to gender in the medium severity sub-dimension, high severity sub-dimension and total scale score of the scale (p.05).