Arabulucunun hukuki sorumluluğu
Civil liability of mediator
  1. Tez No: 468486
  2. Yazar: AYŞEGÜL POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Mahkeme dışı uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin son zamanların revaçta kurumu arabuluculuk, 2013 yılında 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile hayatımıza girdiğinden beri epey eleştiriye maruz kalmasının yanı sıra kendine çokça taraftar da bulmuştur. Uygulamada acaba arabuluculuğa talep olacak mı tereddütleri giderilmeye başlarken karşımıza yeni bir sorun daha çıkmıştır. Arabulucu fiillerinden hukuken sorumlu olacak mı, olacaksa nasıl? İşte bu çalışma kapsamında ilk bölümde, arabuluculuk faaliyeti kavramsal ve tarihsel gelişimi incelenerek arabuluculuk faaliyetinin hukuki niteliği tayin edilmeye çalışılmış; daha sonra arabulucu kavramı, hukuki statüsü ve rolü üzerinde durulmuştur. İkinci bölümünde ise arabulucunun hukuki sorumluluğu, sözleşmeden doğan sorumluluk, haksız fiilden doğan sorumluluk ve güven sorumluluğu alt başlıklarında incelenerek arabuluculuk faaliyeti kapsamında sorumluluk sigortası değerlendirilmiştir. Çalışmanın genelinde, İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı Taslağı'nın içerdiği arabuluculukla ile ilgili düzenlemeler de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mediation, recently in demand as an alternative for extra-judicial dispute resolution, since came into our life at 2013 by Law on Mediation in Civil Disputes numbered 6325, criticized by considerable amount of scholars but muster up quite support as well. Hesitations regarding a practical question“will there be demand for mediation?”are just clarified, while another question arose“will the mediator be held legally liable for its actions? If yes, how?”With this study in first section, legal characteristics of mediation are defined by focusing on mediation's conceptual and historical development; and in the following part, mediator concept, mediators' legal status and roles are evaluated. The second section evaluates the mediators' civil liability under contractual, tortious and fiduciary liabilities. Second section also explains the matter of liability insurance regarding mediation activity. Throughout the work, regulations in Proposal Draft of Labour Courts Act concerning mediation are also evaluated.