7. sınıf öğrencilerinin bilimsel yaratıcılık düzeylerinin ve problem kurma süreçlerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of 7th grade students' scientific creativity levels and opinions on problem posing processes
- Tez No: 850345
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR YELKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı, ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin bilimsel yaratıcılık düzeylerinin ve problem kurma süreçlerine ilişkin görüşlerinin incelenmesidir. Çalışmanın amacı göz önüne alınarak, çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden olan tarama çalışmasının kullanılmasının uygun olacağı düşünülmüştür. Bu amaçla katılımcıların bilimsel yaratıcılık düzeylerini belirlemek amacıyla Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların problem kurma durumlarının incelenmesi için çalışma kapsamında araştırmacı tarafından geliştirilen Problem Kurma Testi (PKT) kullanılmıştır. PKT geliştirilirken alan yazında yer alan problem kurma yaklaşımları incelenmiştir. Genel kabul gören ve birçok araştırmada ve bu çalışmada da temel teşkil eden yaklaşım olarak ise Stoyanova ve Ellerton (1996) tarafından önerilen ve üçlü ayrıma tabi tutulan problem kurma yaklaşımı benimsenmiştir. Ayrıca katılımcıların kurdukları problemlere ilişkin görüşleri ise Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu (YYGF) aracılığıyla belirlenmiş ve buradan elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda; çalışma grubunda yer alan öğrencilerin bilimsel yaratıcılık düzeylerinin ortanın altında yer aldığı belirlenmiştir. Katılımcı öğrenciler bilimsel yaratıcılık düzeylerine göre iki gruba ayrılmıştır. Ortalama puanın üstünde yer alan öğrenciler üst grup, altında yer alan öğrenciler ise alt grup olarak tanımlanmıştır. Problem kurma kategorilerinin tümünde üst grupta yer alan öğrenciler alt grupta yer alan öğrencilerden daha başarılı olmuşlardır. Ancak her iki grubun da doğru bir matematiksel problem kurma oranları düşüktür. Problem kurma testi sonuçlarına göre hem alt hem de üst grupta yer alan öğrencilerin en başarılı oldukları problem kurma etkinlikleri sırasıyla; serbest, yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış problem kurma etkinlikleri olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the scientific creativity levels of secondary school 7th grade students and their views on problem posing processes. Considering the purpose of the study, it was thought that it would be appropriate to use a survey study, which is one of the quantitative research methods. For this purpose, the Scientific Creativity Scale was used to determine the participants' scientific creativitylevels. To examine their problem-solving situations, the Problem-Posing Test (PPT), developed by the researcher, was utilized in the study.While developingthe PPT, problem-posing approaches present in the literature were examined.As a widely accepted and fundamental approach in numerous studies, including this one, the problem-posing approach proposed and subjected to tripartite categorization by Stoyanova and Ellerton (1996) was adopted.Furthermore, participants' views on the problems they posed were determined using a Semi-Structured Interview Form (SSIF), and the collected data were analyzed through content analysis.As a result, the studyfound that the scientific creativity levels of the students in the study group were below average. The participating students were divided into two groups based on their scientific creativity levels. Students scoring above the average were defined as the upper group, while those scoring below were identified as the lower group. In all problem-posing categories, students in the upper group were more successful than those in the lower group. However, the accuracy rate of posing mathematical problems was low in both groups.According to the PPT results, the activities in which both students in the lower and upper groups were most successful were unstructured, structured, and semi-structured problem-posing activities, respectively.