The effect of project-based learning activities enriched with history of science on 7th grade students' scientific literacy level and perceptions of 21st century learning practices
Bilim tarihi ile zenginleştirilmiş proje tabanlı öğrenme etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin fen okuryazarlığı düzeylerine ve 21. yüzyıl öğrenme pratiklerine yönelik algılarına etkisi
  1. Tez No: 861445
  2. Yazar: FATMA MELİKE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA SUNGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 909
Özet
Bu çalışma, Bilim Tarihi ile zenginleştirilmiş Proje Tabanlı Öğrenme (PTÖ-BT) yönteminin, yedinci sınıf öğrencilerinin fen okuryazarlığı ve Fen Bilimleri Dersindeki 21. yüzyıl becerilerine yönelik algıları üzerindeki etkinliğini araştırmaktadır. Çalışmada neden-sonuç ilişkilerini belirlemeyi amaçlayan karma bir araştırma deseni olan Gömülü Deneysel Model kullanılmıştır. Toplam 133 yedinci sınıf öğrencisi çalışmaya katılmış olup, benzer sınıflar ön test verilerine dayanarak deney ve kontrol gruplarına stratejik bir şekilde atanmıştır. Her gruptan seçilen altı öğrenci ise, Maksimum Çeşitlilik Örnekleme Yöntemi kullanılarak seçilmiş ve yarı yapılandırılmış görüşmelere katılmıştır. Öğretim öncesi ve sonrasında elde edilen veriler, Bilimsel Süreç Becerileri Testi ve Kuvvet ve Enerji Başarı Testi için iki ayrı Bağımsız Örneklem T-testi; Fen Öğreniminde 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ve Fen Bilimleri Tutum Testi için iki ayrı tek yönlü MANOVA; İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Bilimin Doğası Ölçeğinin her boyutu için ise Ki-kare testleri uygulanarak analiz edilmiştir. Ayrıca, her değişken için yürütülen görüşmelerden elde edilen nitel veriler, içerik analiziyle incelenmiştir. Sonuçlar, grupların başlangıçta benzer olduğunu, ancak öğretimlerin ardından deney grubunun tüm bağımlı değişkenlerde belirgin bir şekilde daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Başka bir deyişle, PTÖ-BT öğretimi; fen bilimleri alan bilgisine sahip olma, fen bilimlerine yönelik olumlu tutum geliştirme, bilimsel süreç becerilerini kullanma ve bilimin doğası hakkında daha yeterli bir görüş oluşturma gibi fen okuryazarlığının bileşenleri açısından ve fen derslerindeki 21. yüzyıl becerileri algılarını oluşturan iletişim, iş birliği, eleştirel düşünme, problem çözme ve yaratıcılık açısından müfredat tabanlı eğitime göre daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness of the Project-Based Learning enriched with the history of science (PBL-HOS) instruction on seventh-grade students' scientific literacy and their perceptions of 21st century learning practices in science classes. The Embedded Experimental Model, a mixed design intended to establish cause-and-effect relationships, was utilized in the research. A total of 133 seventh-grade students participated, with similar classes strategically assigned to experimental and comparison groups based on pretest data. Six students were selected from each group using the Maximum Variation Sampling Method and participated in semi-structured interviews. The data obtained before and after the instruction were analyzed using two separate Independent-Samples t-tests for the Science Process Skills Test and the Force and Energy Achievement Test. For the Survey of Perception of 21st Century Learning Practices and the Test of Science Related Attitudes, two separate one-way MANOVAs were conducted. The data obtained through the Views of Nature of Science Elementary School Version were analyzed using Chi-square Tests for each aspect of the nature of science. Additionally, qualitative data obtained from variable-specific interviews were examined through content analysis. Results indicated that while the groups were similar initially, the experimental group demonstrated significantly better performance across all dependent variables after the instructions. In essence, PBL-HOS instruction emerged as more effective than curriculum-oriented teaching in cultivating scientific literacy, encompassing aspects such as nature of science views, attitudes towards science, science process skills, content knowledge, and the development of 21st-century skills in science classes, including communication, collaboration, critical thinking, problem-solving, and creativity.