COVİD-19 kısıtlamalarının gençlik çalışmaları olan vakıflara etkisi: Karaman İlim Yayma Cemiyeti örneği
The impact of COVID-19 restrictions on youth organizations: The case of Karaman İlim Yayma Cemiyeti
  1. Tez No: 850363
  2. Yazar: MEHMET FURGAN ÇÖRTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Toplumumuzda etkin bir yer edinmiş olan Sivil Toplum Kuruluşlarının farklı misyon ve vizyonları vardır. Dolayısıyla çalışma alanları da çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmamızda toplum bazında inanç ve geleneksel bir yapı ile gençlik çalışmaları yürüten bir vakfın gönüllülerinin faaliyetleri ve bu faaliyetlerin dünya genelinde etkin olan Covid-19 pandemisine etkilerinden bahsedilmiştir. Covid-19 pandemisi tüm insanlığın genel sağlığını ve yaşamını doğrudan etkilediği için onların çalışmalarını ve eylemlerini de bu şekilde etkileyerek değişime neden olmuştur. Çalışmamızın genel konusunu eğitim ve misyon açısından toplum odaklı olan vakıflardan çalışmalarının büyük çoğunluğunu gençlik çalışmaları çerçevesinde oluşturan İlim Yayma Cemiyeti Karaman Şubesi Gönüllüleri ve faaliyetlerindeki değişimler oluşturmuştur. Gönüllülerin vakıf algıları, bireysel yaşamları ve grup kimliği edindikleri vakıf çatısı altındaki faaliyetlerinin yanı sıra bu faaliyetlerin sosyal yaşamlarına etkileri ve maruz kaldıkları krizin sosyal yaşam rutinlerine etkisi araştırıldı. İlim Yayma Cemiyeti Karaman Şubesi gönüllülerinin salgın süreciyle birlikte öncesi ve sonrasındaki faaliyetleri ve bu faaliyetlerin gençlik çalışmaları bağlamındaki etkileri, gönüllülerin örgütsel kimliklerinin sosyal hayatlarındaki gündelik rutinlerine etkileri, salgının gündelik ve sosyal rutinlerde yarattığı farklılıklar ve değişimler gönüllülerin gözünden değerlendirildi. Vakfın ve gönüllülerinin sosyal alandaki faaliyetlerinin bireysel ve örgütsel bağlamda topluma katkıları ve toplumsal yaşamı birebir etkileyen ve toplumu her yönüyle etkisine maruz bırakan salgın sürecinin bu faaliyetlere etkisinin sonuçları ele alınmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Different missions and visions of the Civil Society Organizations, which have established an active place in our society, have . Therefore, their areas of work also vary. In this our study, the activities of volunteers of a foundation that conducts youth work with a belief and traditional structure on the basis of society and the effects of these activities on the Covid-19 pandemic, which is active worldwide, were mentioned. Since the Covid-19 pandemic has directly affected the overall health and life of all humanity, it has also caused change by affecting their work and actions in this way. The general subject of our study has created the Volunteers of the Karaman Branch of the İlim Yayma Cemiyeti, which formed within the framework of youth work of the majority of its work from foundations that are community-oriented in terms of education and mission, and the changes in its activities. The perceptions of the volunteers the foundation, their individual lives and activities under the roof of the foundation in which they have acquired a group identity, as well as the effects of these activities on their social lives and the impact of the crisis they have been exposed to on their social life routines have been investigated. The activities of the volunteers of the İlim Yayma Cemiyeti Karaman Branch before and after with the epidemic process and the effects of these activities in the context of youth work, the effects of the organisational identities of the volunteers on their daily routines in their social lives, the differences and changes caused by the epidemic in daily and social routines were evaluated through the eyes of the volunteers. The contributions of the activities of the foundation and its volunteers in the social field to the society in the individual and organisational context and the results of the impact of the epidemic process, which affects social life one-to-one and exposes the society to its effect in every aspect, to these activities were tried to be addressed.