Türk ve Arap atasözlerinde komşuluk
Neighborhood in Turkish and Arabic proverbs
  1. Tez No: 923992
  2. Yazar: MOHAMMAD RA'ID NAZIM KAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DENİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkler ile Araplar arasında yüzyıllar öncesine dayanan ve halen devam eden coğrafi, dini, dilsel ve kültürel bir etkileşim söz konusudur. Bu etkileşim Türklerin Müslümanlığı kabul etmesiyle başlamıştır. Müslümanlaşan Türkler, İslam'ı daha iyi anlamak için Kuran-ı Kerim'in dili olan Arapçayı öğrenmeye başlamıştır. Türklerin hâkim olduğu coğrafyalar genişledikçe de Araplarla kültürel etkileşim derinleşip artmıştır. Bu etkileşim dil ve kültürün önemli unsurlarından biri olan atasözlerinde de belirgin bir benzerlik yaratmıştır. Bu çalışmayla iki milletin kültür ve dininde önemli bir yere sahip olan komşuluk değerinin, iki dilin komşuluk ilişkilerini anlatan atasözleri çerçevesinde karşılaştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is an ongoing geographical, religious, linguistic and cultural interaction between Turks and Arabs that dates back centuries. This interaction started with the Turks' conversion to Islam. Turks who became Muslims started to learn Arabic, the language of the Holy Quran, in order to better understand Islam. As the geographies dominated by Turks expanded, cultural interaction with Arabs deepened and increased. This interaction has created a significant similarity in proverbs, one of the important elements of language and culture. This study aims to compare the value of neighborliness, which has an important place in the culture and religion of the two nations, within the framework of proverbs describing the neighborly relations of the two languages.