İlkokul ikinci sınıf öğrencilerinde Bil-İste-Öğren (K-W-L) tekniğinin okuduğunu anlamaya etkisi
The effect of Know-Want-Learn (K-W-L) technique on reading comprehension skills of 2nd grade primary school students
  1. Tez No: 850452
  2. Yazar: DAMLA ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDARHAN MUSA TAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Okuma, harflerin bir araya gelerek oluşturduğu kelimeleri anlamlı hale getirerek sesli veya sessiz bir şekilde zihinde anlamlandırmaya çalışmaktır. Türkçe dersinde de okuduğunu anlama etkinliklerine sıklıkla yer verilmiştir. BİÖ (Bil-İste-Öğren) tekniği de bu tekniklerden biridir. Bil-İste-Öğren tekniği ilkokul 2. sınıf öğrencilerinde okuduğunu anlama becerileri üzerinde etkisini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma yarı deneysel yöntemle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Mersin'in Toroslar ilçesinde bulunan bir ilkokulda 2.sınıf 23 öğrenci deney grubu, 23 öğrenci kontrol grubu olmak üzere toplamda 46 öğrenci oluşturmuştur. Grupların uygulama öncesindeki başarı düzeyleri karşılaştırılmış Mann- Whitney U testi yapılmış olup her iki grubun da benzer başarı düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. Deney grubunda Bil-İste-Öğren tekniği ile oluşturulan okuduğunu anlama çalışmaları yapılmıştır. Kontrol grubunda ise Türkçe dersinde müfredatta bulunan okuduğunu anlama çalışmaları uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Reading is looking at the written symbols and letters, combining the visual symbols and giving them meaning in your mind, either verbally or silently. Reading comprehension activities are frequently included in the Turkish lesson. KWL (Know-Want-Learn) the technique is one of these techniques which is applied in this research. This study, which aims to determine the effect of the Know-Want-Learn technique on the reading comprehension skills of 2nd grade primary school students, was carried out with a quasi-experimental method.The study group of the research consisted of 46 students in total, 23 of whom were in the experimental group and 23 students in the control group, in a primary school located in the Toroslar district of Mersin. The achievement levels of the groups were compared before implementation and the Mann-Whitney U test was performed and it was determined that both groups had similar levels of success. In the experimental group, reading comprehension exercises were created with the KWL (Know-Want-Learn) technique were applied. In the control group, reading comprehension exercises from the curriculum were applied in the Turkish lesson.