A critical inquiry into migration through bodies: Van as a superdiverse city
Bedenler üzerinden göç üzerine eleştirel bir sorgulama: Süperçeşitli bir kent olarak Van
- Tez No: 850538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELA ARAL, PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu araştırma, kentsel bir bağlamda göçün farklı biçimleri, motivasyonları ve aktörleriyle oluşan süperçeşitliliği kavramsallaştırarak Van'da farklılığın nasıl oluştuğuna ve gerçekleştiğine dair sosyo-mekânsal bir yaklaşım sunmayı amaçlamaktadır. Van'ın kentsel peyzajları kentin tarihi boyunca insan ve insan dışı aktörlerin göçü yoluyla önemli ölçüde çeşitlenmiştir. Tez, kentleşmenin sadece maddi ve fiziksel değişimle değil, aynı zamanda kent kültüründeki dönüşümlerle de anlaşılabileceğini göstermektedir. Kentleşme artık insanların yanı sıra fikirlerin, emeğin ve malların sürekli hareketliliği nedeniyle farklı sosyal aktörlerin sosyo-mekânsal pratikleri aracılığıyla biyopolitik bir düzeyde meydana gelmektedir. Bu nedenle tez, kentsel ve bedensel koşulları birleştiren ölçekler arası bir yaklaşım benimsemektedir. Feminist yöntemlere dayalı araştırma metodolojisi arşiv çalışması ve etnografik analiz olarak iki yönlü bir yapı üzerine inşa edilmiştir. İlki kapsamında literatür taraması ve dijital arşivler aracılığıyla ulaşılan veriler analiz edilmiş, ikincisi kapsamında ise ulusötesinde ve ülke içinde yerinden edilmiş göçmenler, resmi kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve yerel halk gibi farklı sosyal aktörlerle karşılaşmaları içeren bir saha çalışması yapılmıştır. Bu aktörlerin sosyo-mekânsal anlatılarını odağına alan tez, kesişen göç tarihlerinin sadece insanların kişisel tarihlerini değil, aynı zamanda kentin de tarihini oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum, saha çalışması katılımcılarının anlatılarında yer alan konut, emek ve ritüellere dair sosyo-mekânsal pratiklerin izini sürerek, beden uzamlarının kavramsallaştırılması yoluyla örülen Van'ın kolektif kent anlatısı ile kanıtlanmaktadır. Sonuç olarak tez, günümüz kentlerinin tek bir sosyo-mekânsal koşul üzerinden geliştirilen geleneksel analizlerin ötesinde, gündelik sosyal gerçeklikleri anlamaya yönelik konumlandırılmış ve bedenle ilişkilendirilmiş bir analiz üzerinden anlaşılabileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Departing from conceptualising superdiversity in an urban context contested with diverse forms, motivations and actors of migration, this thesis aims to develop a socio-spatial analysis of how difference makes and takes place in Van. The urban landscapes of Van have been significantly diversified through the migration of human and non-human agents over its history. The thesis shows that urbanisation can no longer be understood only through material and physical change but also through the transformations in the urban culture. Due to the constant mobility of people as well as ideas, labour, and goods, it operates more at a biopolitical level informed by embodied socio-spatial practices of different social agents. Thus, the thesis adopts a cross-scalar approach, merging conditions of the urban and the body. It represents a methodological focus informed by feminist scholarship for urban research. The methodology is built upon a twofold structure based on archival and ethnographic analysis. The former includes analysis of the data reached via literature review and digital archives. For the latter, fieldwork was conducted in Van, which embraced encounters with different social agents such as transnational and internally displaced migrants, governmental and non-governmental institutes, and locals. Based on the socio-spatial narratives of these actors, the thesis shows that intersecting migration histories make not only the personal histories of people but of the city as well. This is proven with the collective urban narrative of Van, which is woven based on the conceptualisation of bodyscapes by tracing the socio-spatial practices of dwelling, labour and rituals as found in the narratives of fieldwork participants. The thesis ultimately proposes that beyond employing a traditional analysis informed by a single socio-spatial condition, a situated and embodied analysis should be followed to critically understand the everyday social realities of contemporary cities.