Süt sığırlarında sütün elektrik iletkenliği, somatik hücre sayısı ve kaliforniya mastitis testin mastitis saptanmasında kullanımının karşılaştırılmas
Comparison of electrical conductivity, somatic cell count and california mastitis test in detection of mastitis on dairy cattle
  1. Tez No: 850543
  2. Yazar: MURAT BURAK UĞURLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma inek sütünde sütün somatik hücre sayısı (SHS), elektrik iletkenliği (Eİ) ve kaliforniya mastitis testin (KMT) mastitis saptanmasında kullanımının karşılaştırılması için yürütülmüştür. Mevcut çalışmanın hayvan materyalini benzer yaş ve laktasyondaki olan siyah alaca inekler oluşturmuştur. Mastitis hastalığı sürecinde sütte değişen parametrelerden somatik hücre sayısı (SHS), elektriksel iletkenlik (Eİ) ve pH değerleri ölçülmüştür. Çalışma sonucunda mastitis hastalığı sürecinde sütün somatik hücre sayısı (SHS) ile kaliforniya mastitis testi (KMT), pH ve elektrik iletkenliği arasında pozitif bir korelasyon (korelasyon katsayıları sırası ile r= 0,907; r=0,853 ve r=0,897) olduğu anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the use of milk somatic cell count (SCC), electrical conductivity (EC) and California mastitis test (KMT) in the detection of mastitis in cow's milk. The animal material of the current study consisted of Black and White cows of similar age and lactation. Somatic cell count (SCC), electrical conductivity (EC) and pH values, which are parameters that change in milk during the mastitis disease process, were measured. As a result of the study, it was understood that there was a positive correlation between the somatic cell count (SCC) of milk and the california mastitis test (KMT), pH and electrical conductivity during the mastitis disease process (correlation coefficients r = 0.907; r = 0.853 and r = 0.897, respectively).