Zerdeçal (Curcuma longa) bitkisinden elde edilen boyar madde ile yünlü, pamuklu, polyester kumaş ve ahşap numunelerinin boyanma ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the dyeing and antimicrobial properties of wool, cotton, polyester fabric and wood samples with the dyeing material obtained from turmeric (Curcuma longa) plant
  1. Tez No: 850607
  2. Yazar: HASAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Doğal boyalar, gündelik hayatta tekstil boyamada ön planda olan ve geçmişten günümüze kadar pek çok ürünlerde kullanılmıştır. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte doğal boyamalara olan ilgi azalmıştır. Günlük yaşantımızda çıkan reaktif, sentetik ve kimyasal boyalar, günümüzde çeşitli hastalıkları meydana getirdiği için doğal boyalara ilgi yeniden artmıştır. Zerdeçal bitkisinin sağlık alanında çok fazla faydası bulunmaktadır. Ayrıca tekstil boyamasında da oldukça önemli rol üstlenmektedir. Boyar madde olarak kullanılan zerdeçal (curcumin), büyük oranda boyama etkisini gösteren önemli bitkilerden birisidir. Bu çalışmada zerdeçal ile boyanan pamuk, yünlü, polyester kumaşlar ve ahşap numuneler ele alınmıştır. Yapılan çalışmada zerdeçal bitkisiyle CuSO4, FeSO4 ve AlK(SO4)2 mordanlar kullanılarak zerdeçal bitkisinden farklı tonlarda renk elde edilmiştir. Ayrıca farklı numuneler üzerinde de deneme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural dyes are at the forefront of textile dyeing in daily life and have been used in many products from past to present. However, with developing technology, interest in natural dyes has decreased. Since reactive, synthetic and chemical dyes in our daily lives cause various diseases, interest in natural dyes has increased again. Turmeric plant has many benefits in the field of health. It also plays a very important role in textile dyeing. Turmeric (curcumin), used as a dye, is one of the important plants that has a significant dyeing effect. In this study, cotton, wool, polyester fabrics and wooden samples dyed with turmeric were discussed. In the study, different shades of color were obtained from the turmeric plant by using CuSO4, FeSO4 and AlK(SO4)2 mordants. Additionally, experiments were conducted on different samples.