Kitle imha silahları tehlikesi ve terörizminin KBRN ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relation of weapons of mass destruction and terrorism with CBRN
  1. Tez No: 850617
  2. Yazar: ÜMÜŞ SARPKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EYYUPHAN YAKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehditler Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Konvansiyonel silahlarla, belirli bir bölgeye ancak yapılabilecek noktasal bir saldırıdan daha tehlikeli olan KBRN silahları ile yapılabilecek saldırıların daha etkili nitelikte olması, KBRN silahları ile kitle imha silahları oluşturma isteği, devletler dışındaki aktörler olan teröristlerin de dikkatini çekmiştir. Bu çalışmada teröristlerin kitle imha silahı kullanabilmeleri potansiyeli doğrultusundaki bilgi ve becerileri de incelenmiştir. Web of Science veri tabanındaki dokümanların incelenmesinden elde edilen verilerle bibliyometrik analizler yapılmıştır. Microsoft Excel programı ve VOSviewer version 1.6.18 veri analizleri programı yardımı ile KBRN ve terörizm konusunda yapılan çalışmalar incelendiğinde 2009 yılında 15 çalışma sayısı ile 137 çalışma içinden 10.949 oranla konuya eğilimin en fazla olduğu yıl olarak görülmüştür. En az çalışılan yıl 2003 ve 2007 yıllarında 2.190 oran ile de sadece 3 çalışma izlenmiştir. Çalışma da 1970-2019 yılları arası Global Terörizm Veri Tabanı (GTD)'na dayanılarak KBRN terörizm saldırıları tablo olarak oluşturulmuştur. Dünya'yı KBRN terörü açısından 12 bölgeye ayrılan GTD veri sonuçları incelendiği de KBRN terörüne en çok 123 vaka ile Güney Asya, 2 vaka ile en az Orta Amerika Karayipler'de görüldüğü tespit edilmiştir. Araştırmada nitel ve nicel verilerin kullanıldığı iki yönlü karma bir araştırma yapısı kullanılmıştır. Akademik çalışmaların literatür taraması yapılarak konunun akademik boyutu incelenmesi yanı sıra gerçekleştirilmiş eylemlerin analizinin de yapılması dolayısıyla yeni veriler oluşturulmuştur
Özet (Çeviri)
The fact that the attacks that can be carried out with conventional weapons with CBRN weapons, which are more dangerous than a point attack that can only be made to a certain area, are more effective, and the desire to create weapons of mass destruction with CBRN weapons has also attracted the attention of non-state actors, terrorists. In this study, the knowledge and skills of terrorists in line with their potential to use weapons of mass destruction were also examined. Bibliometric analyzes were made with the data obtained from the examination of the documents in the Web of Science database. When the studies on CBRN and terrorism were examined with the help of Microsoft Excel program and VOSviewer version 1.6.18 data analysis program, it was seen that 2009 was the year with the highest tendency to the subject with the number of 15 studies and 10,949 out of 137 studies. In 2003 and 2007, only 3 studies were followed with a rate of 2,190 in the years with the least employment. In the study, CBRN terrorism attacks were created as a table based on the Global Terrorism Database (GTD) between 1970-2019. When the GTD data results, which divided the world into 12 regions in terms of CBRN terrorism, were examined, it was determined that CBRN terrorism was most common in South Asia with 123 cases, and at least in Central America, Caribbean with 2 cases. In the research, a twoway mixed research structure using qualitative and quantitative data was used. New data have been created due to the literature review of academic studies, examining the academic dimension of the subject, as well as the analysis of the actions taken.