Kamu personelinin çevrimiçi konferans araçları kabulünü etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting public employees' acceptance of online conferencing tools
  1. Tez No: 850689
  2. Yazar: BAKİ BULDUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yapılan araştırmanın amacı Genişletilmiş Teknoloji Kabul Modeli yardımıyla kamu kurumlarında çalışan personellerin çevrimiçi konferans araçlarını kullanma niyetlerini etkileyen faktörleri belirlemektir. Çalışmada algılanan kullanışlılık, algılanan kullanım kolaylığı, tutum, davranışsal niyet, öznel normlar, çıktı kalitesi, teknostres, öz yeterlik, kolaylaştırıcı durumlar, teknolojik karmaşa ve algılanan eğlence değişkenleri ile kamu kurumunda görevli personellerin çevrimiçi konferans araçlarını kullanmalarına etki eden faktörler test edilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama araştırması kullanılmıştır. Veri toplama aracı önceki çalışmalarda kullanılan ölçek maddeleri uyarlanarak oluşturulmuştur. Katılımcılar Afyonkarahisar'da bulunan kamu görevlileri olup sadece izin verilen kamu kurumlarından toplam 233 kişiden veri toplanmıştır. Toplanan veriler kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda kamu kurumlarında çalışan personellerin çevrimiçi konferans araçlarını kullanma niyetlerini bu araçlara yönelik algılanan kullanışlılık ve tutumun pozitif ve anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Diğer sonuçlara bakıldığında algılanan kullanışlılığın ve algılanan kullanım kolaylığının çevrimiçi konferans araçlarına yönelik tutumu pozitif ve anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Öznel normlar, çıktı kalitesi çevrimiçi konferans araçlarına yönelik algılanan kullanışlılığın pozitif ve anlamlı yordayıcıları olarak bulunmuştur. Ancak algılanan kullanım kolaylığının çevrimiçi konferans araçlarına yönelik algılanan kullanışlılığı yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çevrimiçi konferans araçlarına yönelik algılanan kullanım kolaylığını öz yeterlik, kolaylaştırıcı durumlar ve algılanan eğlence pozitif ve anlamlı; teknolojik karmaşa ise negatif ve anlamlı olarak yordamıştır. Bir diğer araştırma sonucuna göre teknostresin çevrimiçi konferans araçlarına yönelik algılanan kullanışlılığı ve algılanan kullanım kolaylığını yordamadığı bulunmuştur. Dolayısıyla bu çalışmada test edilen model, kamu personelinin çevrimiçi konferans araçlarına yönelik davranışsal niyetlerini araştırmada uygun bir çerçeve sunduğu ortaya çıkmıştır. Buna göre, bu araçların benimsenmesi ile ilgili olarak yöneticiler, çalışanlar ve araç geliştiricileri açısından bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the factors affecting public employees' intention to use online conferencing tools with the help of the Extended Technology Acceptance Model. In the study, perceived usefulness, perceived ease of use, attitude, behavioral intention, subjective norms, output quality, technostress, self-efficacy, facilitating situations, technological complexity and perceived enjoyment variables were tested for the factors affecting the use of online conferencing tools by public institution personnel. Cross-sectional survey research, one of the quantitative research methods, was used in the study. The data collection tool was created by adapting the scale items used in previous studies. The participants were public employees in Afyonkarahisar, and data was collected from a total of 233 people from permitted public institutions. The data were analyzed using partial least squares structural equation modelling. As a result of the analysis, it was found that the perceived usefulness and attitude towards these tools positively and significantly predicted the public employees' intention to use online conferencing tools. Regarding other results, it was seen that perceived usefulness and perceived ease of use positively and significantly predicted attitudes towards online conferencing tools. Subjective norms and output quality were found to be positive and significant predictors of the perceived usefulness of online conferencing tools. However, it was found that perceived ease of use did not predict the perceived usefulness of online conferencing tools. Self-efficacy, facilitating situations, and perceived enjoyment positively and significantly predicted perceived ease of use of online conferencing tools, while technological complexity negatively and significantly predicted perceived ease of use. According to another result of the study, it was revealed that technostress did not predict the perceived usefulness and the perceived ease of use of online conferencing tools. Therefore, the model tested in this study was found to be an appropriate framework for investigating the behavioral intentions of public employees towards online conferencing tools. Accordingly, suggestions are offered for managers, employees and tool developers regarding adopting these tools.