Tatar yazar Tufan Minnullin'in piyeslerinin incelenmesi ('Eldirmişten Elmender', 'Eniler ve Bebiler' örneğinde)
The rewiew of Tatar writer Tufan Minnullin's plays (In the example of 'Eldirmişten Elmender', 'Eniler ve Bebiler')
  1. Tez No: 850699
  2. Yazar: BEYZANUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALSOU KAMALIEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Tufan Minnullin'in“Eldirmişten Elmender”,“Eniler ve Bebiler”adlı piyeslerinin incelenmesidir. Tufan Minnullin Tatar edebiyatının önde gelen sanatçılarından biridir. Tatar edebiyatına piyesleri ve farklı tarzda yazdığı eserleri ile katkıda bulunmuştur. Sanatçının piyeslerini incelemeden önce“1960-1990'lı Yıllarda Tatar Edebiyatı”,“1960-1990'lı Yıllarda Dram Eserleri”ve“1990'lı Yıllardan Bugüne Tatar Edebiyatı”hakkında bilgiler verilecektir. Devamında“Tufan Minnullin'in Hayatı”ve“Tufan Minnullin'in Eserleri”ele alınacaktır. Sonraki bölümde bahsedilen piyeslerin incelemesi yapılacaktır. Son bölümde ise“Eniler ve Bebiler”adlı piyesin Türkiye Türkçesine çevrilmiş hali verilecektir. Tatar edebiyatında oldukça önemli bir yere sahip olan Tufan Minnullin hakkında ülkemizde yapılan çalışma sayısı oldukça azdır. Coğrafi olarak bakıldığında da Tataristan Türkiye'ye oldukça uzak bir ülkedir. Bu yüzden edebiyat alanında etkileşim istenilen düzeyde yaşanamamıştır. Tatar halkının yaşamını, kültürünü belirlediği çeşitli konular ile renklendirip tiyatro eserlerinde işleyen yazarı, seçilen piyesler ile tanıtmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to examine Tufan Minnullin's plays“Eldirmişten Elmender”,“Eniler and Bebiler”. Tufan Minnullin is one of the leading artists of Tatar literature. He contributed to Tatar literature with his plays and works written in different styles. Information about“Tatar Literature in the 1965s and 1990s”,“Drama Works in the 1965s and 1990s”and“Tatar Literature from the 1990s to Today”will be given before examining the artist's works. In the sequel“ ”The Life of Tufan Minnullin“ and ”The Works of Tufan Minnullin“ will be discussed. An examination of the plays mentioned in the next section will be made. In the last section, the translated version of the play ”Eniler and Bebiler" will be given to Turkish. The number of studies conducted in our country about Tufan Minnullin, who has a very important place in Tatar literature, is quite small. From a geographical point of view, Tatarstan is a country quite far from Turkey. For this reason, the desired level of interaction in the field of literature could not be experienced. It is aimed to introduce the author, who colors the life and culture of the Tatar people with various topics that he determines and works in theatrical works, with selected plays.