Genç yetişkinlerde otantiklik, öz-şefkat, öz-kontrol ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating of the relationship between authenticity, self-compassion, self-control and psychological well-being in young adults
- Tez No: 850728
- Danışmanlar: PROF. DR. FERZAN CURUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, otantiklik ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide öz-kontrolün ve öz-şefkatin aracı rolünü incelemektir. Araştırmaya 22-40 yaş aralığında 452 genç yetişkin (287 Kadın, 160 Erkek, 4 Belirtmek İstemiyorum, 1 Diğer) katılmıştır. Verileri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Öz-şefkat Ölçeği, Otantiklik Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, ve Öz-Kontrol Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Aracılık modelin test edilmesinde Hayes PROCESS yöntemi kullanılmış olup dolaylı etkilerin incelenmesinde ise bootstrap yöntemi esas alınarak analiz yapılmıştır. Bulgulara göre otantiklik ve aracı değişken olan öz kontrol ve öz şefkat puanlarının psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisini incelemek için kurulan model istatistiksel olarak anlamlı elde edilmiştir. Araştırmadaki tüm değişkenlerin birbiri ile anlamlı ilişkileri olduğu bulunmuştur. Dolaylı etkinlerin bulguları incelendiğinde ise otantikliğin psikolojik iyi oluş üzerinde olan dolaylı etkisi etkisi anlamlı bulunmuş, öz-kontrolün ve öz-şefkatin otantiklik ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiye aracılık ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the mediating role of self-compassion and self-control in the relationship between authenticity and psychological well-being. 452 young adults ( 287 female, 160 male, 4 prefer not to say, 1 other ) between the ages of 22-40 participated in the study. This research used a Demographic Information Form and the Self-Compassion Scale, Authenticity Scale, Psychological Well-Being Scale, and Self-Control Scale to gather data. As part of the data analysis, Pearson Correlation Analysis was performed in order to determine the relationships between the variables. Finally, the Hayes PROCESS method was used to test the mediation model, and the bootstrap method was used to analyze the indirect effects. According to the findings, the model established to examine the effect of authenticity and mediator variables, self-control and self-compassion scores, on psychological well-being was found to be statistically significant. All variables in the study were found to have significant relationships with each other. When the findings of indirect effects were examined, the indirect effect of authenticity on psychological well-being was found to be significant, and it was determined that the indirect effect of authenticity on psychological well-being was significant, therefore, self-control and self-compassion mediated the relationship between authenticity and psychological well-being.