Vakum altında döküm fırınının PLC ile otomatik kontrolü
Automatic control of a casting furnace under vacuum with PLC
  1. Tez No: 85074
  2. Yazar: HAKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARİS KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Programlanabilir lojik kontrol cihazı(PLC), belleğinde saklanmış lojik programı kullanarak çeşitli kontrol fonksiyonlarını gerçekleştiren elektronik cihazdır. PLC, bilgisayar kullanmayı biraz bilen kişiler tarafından dahi programlanabilir. Lojik programın değişebilir olması sebebiyle kontrol edilen sistemde revizyonlar kolayca yapılabilir. Birici bölümde temel bir PLC bilgisi verilmeye çalışmaktadır. İkinci bölümde, PLC 'nin temel yapısı, giriş-çıkış modülleri, PLC '1er arası iletişim, lojik sistemler açıklanmaktadır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise sensörler veya selenoidler gibi giriş-çıkış elemanları hakkında bilgiler verilmektedir. Beşinci bölümde PLC programlanması anlatılmaktadır. Vakum altında döküm çok karmaşık ve ince cidarlı parçaların dökümüne imkan tanıyan bir yöntemdir. Bu yöntemle elde edilen parçalar özellikle mekanik ve ısıl özellikleri diğer yöntemlere göre oldukça avantajlı olmaktadır. Altıncı bölümde ise vakum altında döküm fırınının otomasyon ihtiyaçları belirlenerek ladder diyagramı çizilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A programmable logic controller is an electronical device that carries out different control functions using the logic program stored in the memory. PLC can be programmed by a person who knows a little knowledge about computers. The operating systems which are necessary in the controlling system can be easily revised, because of changebility of the logic program. In the first chapter, it is mentioned what PLC is and in the second chapter, system layout of a PLC, logic principles which is used to control a PLC 's are mentioned. In the third and fourth chapter, types of input and output interfaces and equipments that are using as input and output devices are explained. In the fifth chapter, programming commands are described. The counter-gravity low pressure casting of vacuum-melted alloys (CLV) process is used for alloys containing reactive metals, especially the super alloys which may contain aluminum, titanium, zirconium, and hafnium. The process enables a new approach to the design of jet engine burner cans, in which the rolled and welded sheet metal design has been replaced with an assembly of thin-wall (0.5 mm) casting shaped for maximum heat transfer and mechanically assembled to reduce thermal fatigue. In the sixth chapter, automation of the CLV process is described. Vll