Prefabrik yapılarda yapı kabuğunun ısısal konfor açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
The Examination and evalution of prefabric building shell from the point of thermal comfort in prefabric buildings
  1. Tez No: 85075
  2. Yazar: ZEYNEP PELİN PINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de üretilen, prefabrike yapılarda taşıyıcı sistemi oluşturan veya taşıyıcı olmayan prefabrike dış duvar elemanları, ısısal konfor yönünden incelenip değerlendirilmiştir. Amaç, ülkemizde üretilen prefabrike dış duvar elemanlarının, iç yüzey sıcaklığı açısından, farklı bölgelerde, ısısal konfor ihtiyacını sağlayıp sağlamadıklarını araştırmak ve değerlendirmektir. Belirlenen bu amaca yönelik olarak yapılan tez çalışması, beş ana bölüm ve eklerden oluşmaktadır. Bölüm l'de Giriş başlığı altında, endüstriyel yapı üretiminin önemine değinilmiş, prefabrike dış duvar elemanlarının sahip olması gereken özellikler belirtilmiş ve yapı fiziği ilkelerine uygun olarak düzenlenmesinin önemi vurgulanmıştır. Ayrıca, daha önce benzer bir konuda yapılan çalışmadan kısaca bahsedilmiş ve çalışmanın amacı ile kullanılan yöntem açıklanmıştır. Bölüm 2 'de Isısal konfor etkenlerinin yapı kabuğu ile ilişkisi anlatılmıştır. Bölüm 3 'de Prefabrike yapının tanımı yapılmış, prefabrike yapıların, iki ayrı şekilde sınıflandırılması gösterilmiş ve prefabrike yapı kabuğu oluşumu, malzemeye bağlı olarak gruplar altmda değerlendirilmiştir. Bölüm 4 'de Belirlenen yapı kabuğu kesitlerinin değerlendirme süreci ve değerlendirme ölçütleri açıklanmış ve kesitlerin iç yüzey sıcaklığı ve yoğuşma kontrolü hesabında izlenen yol anlatılmıştır. Devamında, yapı kabuğu kesitleri iç yüzey sıcaklığı ve yoğuşma yönünden incelenmiş ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bölüm 5'de Tez kapsamında yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçların genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve öneriler getirilmiştir. Ekler bölümünde ise, hesap yapılan 4 yöreye ait dış hava sıcaklığının ve nemliliğinin değişim eğrilerini gösteren grafikler ve bazı çizelgelere yer verilmiştir VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, prefabric external wall elements, produced in Turkey, comprising the sustaining system in prefabric buildings or non-sustaining wall elements, from the point of thermal comfort, have been examined and evaluated. The aim in this study, is to investigate and evaluate, from the point of internal surface heat, if the prefabric external wall elements produced in our country, provide the need of thermal comfort, in different areas, or not. The thesis study, made directing this aim, comprises of five main sections and appendixes. In Section 1, under the headline of Introduction, the importance of industrial building construction, the specialties of which the external wall elements should bear and the importance of their arrangement in accordance with the structural physics principles, have been touched on. Furthermore, the study made before on a similar subject, has been discussed in short and the aim of the study and the method being used have been explained. In Section 2, the thermal comfort elements' relationship with the structural shell has been explained. In Section 3,the charactarisation of the prefabric building has been explained, the classification prefabric buildings, in two Afferent forms, have been shown and the formation of prefabric shell, depending on material, has been evaluated under groups. In Section 4, the evaluation period and the criterions of the determined building shell sections have been explained and the steps being followed during the control calculation of the internal surface heat and the condensation of the section have been described. Additionally, the building shell sections, from the point of internal surface heat and condensation, have been examined and evaluated, in comparison. In Section 5, a general evaluation of the results obtained from the studies made within the scope of the Thesis has been made and suggestions have been given. In the Section Appendixes, on the other hand, graphics showing the difference curves of the ourtdoor air temperature and humidity of the 4 regions where the calculations have been made and some tables are presented. vu dûkûkim::::ycn merkezî