Tekrarlı Okuma ve Görsel Anlama Programının (TOGAP) orta düzey zihin yetersizliği olan lise öğrencilerinin okuma becerilerine etkisi
The effect of Repetitive Reading and Visual Comprehension Program (TOGAP) on the reading skills of high school students with moderate intellectual disabilities
- Tez No: 850741
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, Tekrarlı Okuma ve Görsel Anlama Programının (TOGAP) orta düzey zihin yetersizliği (ODZY) olan lise öğrencilerinin akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmada ODZY olan lise öğrencilerinin; bir dakikada doğru okunan sözcük sayısı, doğru okuma yüzdesi ve okuduğunu anlama sorularından aldıkları puan incelenmiştir. Bu araştırmanın yöntemini tek denekli araştırma modellerinden değişen ölçütler modeli oluşturmaktadır. Bu araştırma da okuma öncesinde, sırasında ve sonrasında kullanılan okuduğunu anlama stratejilerini içeren TOGAP uygulanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Yozgat ili Sarıkaya ilçesinde bir lisede eğitim gören ODZY tanısı almış üç öğrenci oluşturmaktadır. Uygulamaya başlamadan önce ortaya çıkabilecek sorunları tespit etmek ve TOGAP'ın öğrenci tarafından anlaşılıp anlaşılmadığını belirlemek amacıyla ODZY tanılı bir lise öğrencisi ile pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Çalışma 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında araştırmacının çalıştığı lisede yürütülmüştür. Araştırmanın veri analizi için dört tür veri toplanılmış ve irdelenmiştir. Bu veriler; (a) etkililik verileri, (b) sosyal geçerlik verileri, (c) uygulama güvenirliği verileri ve (d) gözlemciler arası güvenirlik verileridir. Araştırmaya katılan öğrenciler, öğrencilerin öğretmenleri ve ailelerinden sosyal geçerlik verileri toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tüm öğrencilerin bir dakikada doğru okunan sözcük sayısında, doğru okuma yüzdesinde ve okuduğunu anlama puanında artış olduğu görülmüştür. Uygulama süreci bittikten iki ve üç hafta sonra gerçekleştirilen izleme oturumlarında katılımcıların izleme oturumlarının bazılarında son yoklama düzeyindeki performanslarını sürdürebildikleri, izleme oturumlarının bazılarında ise son yoklama düzeyindeki performanslarını sürdüremedikleri gözlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin izleme oturumlarında başlama düzeyindeki performanslarının üzerinde performans gösterdikleri görülmüştür. Haftanın beş günü öğrencilerle sistemli ve planlı çalışmaların yapılmasının; strateji eğitim oturumları düzenlenerek okuma öncesinde, sırasında ve sonrasında kullanılan okuduğunu anlama stratejilerinin birlikte kullanılmasının TOGAP'ın başarıya ulaşmasında etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the Repetitive Reading and Visual Comprehension Program (RRPVC) on the fluent reading and reading comprehension skills of high school students with moderate intellectual disability (MLD). In the study, the number of words read correctly in one minute, the percentage of correct reading and the scores obtained from reading comprehension questions were analyzed. The method of this research is the changing criteria model, which is one of the single-subject research models. In this study, a repeated reading and visual comprehension program including reading comprehension strategies used before, during and after reading was applied. The participants of the study consisted of three students diagnosed with moderate intellectual disability studying in a high school in Sarıkaya district of Yozgat province in the 2022-2023 academic year. Before starting the implementation, a pilot study was conducted with a high school student diagnosed with moderate intellectual disability in order to identify problems that may arise and to determine whether the repeated reading and visual comprehension program was understood by the student. The study was conducted in the high school where the researcher worked in the 2022-2023 academic year. Four types of data were collected and analyzed for data analysis. These data are; (a) effectiveness data, (b) social validity data, (c) implementation reliability data, and (d) inter-observer reliability data. Social validity data were collected from the students participating in the study, their teachers and their families. According to the results of the study, there was an increase in the number of words read correctly in one minute, the percentage of correct reading and reading comprehension scores of all students. In the follow-up sessions held two and three weeks after the end of the implementation process, it was observed that the participants were able to maintain their final probe level performance in some of the follow-up sessions, while they could not maintain their final probe level performance in some of the follow-up sessions. It was also observed that the students performed above their baseline performance in the follow-up sessions. It is thought that conducting systematic and planned studies with students five days a week, organizing strategy training sessions and using reading comprehension strategies used before, during and after reading together are effective in achieving success in the repeated reading and visual comprehension program.