Bazı yerli ve yabancı romanların kök değerler açısından incelenmesi
Examination of some local and foreign novels in terms of root values
- Tez No: 850754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada bazı yerli ve yabancı romanlar, içeriklerinde barındırdıkları kök değerler açısından incelenmiştir. Örneklem olarak 2018 yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen 100 Temel Eser listesinde yer alan dört yerli ve dört yabancı olmak üzere sekiz roman incelenmiştir. Çalışmada, nitel araştırma yaklaşımı bağlamında doküman incelemesi yoluyla veriler incelenmiş ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmada öncelikle eserler iki kez okunmuş, her birinin ayrı ayrı içerik analizleri yapılarak konusu, ana fikri, karakterleri, yer, zaman, dil ve anlatım özellikleri belirlenmiştir. Sonrasında ise 2018 Türkçe Dersi Öğretim Programı'ndaki (1-8. Sınıf) kök değerler (adalet, dostluk, dürüstlük, özdenetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik) eserler içerisinde taranmıştır. Eserlerde yer alan ve seçilen değerleri ifade eden cümleler not edilmiştir. Her değer için ayrı bir başlık açılarak ilgili değer tanımlanmış ve değerlerin işleniş şekli kitaplardan alıntılarla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, some local and foreign novels were examined in terms of the values they contain in their content. In the study, document review and content analysis technique from qualitative research methods were used. As a sample, eight novels, four local and four foreign, which are included in the list of 100 Basic Works determined by the Ministry of National Education in 2018 were examined. In the research, the works were read twice, each of them was analysed separately and the subject, main idea, characters, place, time, language and expression characteristics were defined. Then, root values (justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism, charity) stated in the 2018 Turkish Language Curriculum (1-8. Class) were examined in the works. Sentences expressing the values selected in the works are noted. The appearance of each value in the relevant books is supported by direct quotations.